• 1397/4/20

   9:12:34

  کاهش قیمت ارز و سکه ادامه دارد

  بازار ثانویه ارز، در حالی دیروز رسماً آغاز به کار کرد که دبیر اسبق کانون صرافان ایران، نرخ اولیه ارز در این بازار را 7520 تومان اعلام کرد. با این حال، تا بعد از ظهر دیروز، در سامانه سنای بانک مرکزی نرخ ارز اعلام نشد. از سوی دیگر گزارش های میدانی حاکی از آن است که با شروع به کار بازار ثانویه ارز، دلالان برای آب کردن ارزهای دپو شده خود به تکاپو افتاده اند و همین موضوع، نرخ ها را در بازار غیر رسمی کاهش داده است.بازار ثانویه ارز که مسئولان بانک مرکزی وعده ایجاد آن را در یکی دو هفته اخیر داده بودند، سرانجام دیروز آغاز به کار کرد. بدین ترتیب صادرکنندگان 20 درصد از کالاهای غیر نفتی، این امکان را می یابند که بتوانند ارز حاصل از صادرات خود را طبق روش های اجرایی تعریف شده، به واردکنندگان کالاهای مصرفی بفروشند. نرخ تعیین شده در این بازار نیز آن طور که تاکنون بیان شده است، سقف و کفی نخواهد داشت.در این باره امیر نجومی دبیر اسبق کانون صرافان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس‌، گفت: با آغاز به کار این بازار نخستین معامله صادرکنندگان غیرنفتی و غیرپتروشیمی با ارز درهم به نرخ فروش 2050 تومان معادل هر دلار 7523 تومان در سامانه نیما و از طریق صرافی رویال انجام شد.محمد مهدی رئیس زاده مشاور بانکی اتاق بازرگانی نیز در گفت وگو با ایبنا، راه اندازی این بازار را موجب ارسال سیگنال مثبت بازار و حاکم شدن ثبات نسبی در بازار دانست و گفت: هم اکنون، بازار ثانویه فقط برای صادرکنندگان و وارکنندگان و گروه کالایی ردیف ۳ است و قرار شده که صادرکنندگان با واردکنندگان بر سر این نرخ به توافق برسند، بدون این که دولت در نرخ گذاری دخالتی داشته باشد.رئیس زاده، البته این که تامین ارز بخش خدمات هنوز وارد بازار ثانویه نشده و دولت برای ارز مسافرتی فعلاً تمهیدات مناسبی را نیندیشیده است، نقیصه ای دانست که همچنان در بازار ارز وجود دارد.
  دو روش معامله ارز در بازار ثانویه
  به گزارش مهر، طبق اعلام بانک مرکزی با انجام معاملات مربوط به ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و اختصاص ارز آن به واردات کالاهای مصرفی در سامانه نیما، به طور خودکار اطلاعات مربوط به نرخ توافق‌شده‌ مبادله ارز در سامانه اطلاعات بانک مرکزی موسوم به سنا قابل دسترسی خواهد بود؛ ضمن این که بر اساس سیاست اعلامی، دو طرف می‌توانند از سامانه‌های تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده کنند که در این صورت ارز و ریال و امتیاز واردات صادرکننده مورد مبادله قرار می‌گیرد. به گزارش خراسان، در این خصوص، تا دیروز بعد از ظهر، سامانه سنا که باید نرخ توافق شده مبادله ارز را نشان دهد، نرخی را اعلام نکرد.اما بانک مرکزی راه دومی هم برای عرضه ارز صادرکنندگان در نظر گرفته است. بر این اساس، این امکان در سامانه نیما وجود دارد که این بخش از صادرکنندگان بتوانند ارز خود را در سامانه مذکور، به نرخ رقابتی که به صورت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، بفروشند. البته در این میان دولت نقشی را هم برای صرافی‌ها در نظر گرفته است؛ به این معنا که صرافی‌ها نیز می توانند به عنوان واسطه بین واردکننده و صادرکننده عمل کنند. بدین ترتیب می توان گفت زمینه برای ورود مجدد صرافی ها به بازار ارز البته با شکل و شمایلی متفاوت، فراهم شده است.
  لرزه در بازار دلالی ارز
  تا پیش از اقدام اخیر بانک مرکزی که به نوعی سازوکار بازار آزاد را در بخشی از بازار ارز به رسمیت می شناسد، فرصت مناسبی به وجود آمده بود تا برخی دلالان و واسطه‌های سودجو برای خود دفتر و دستکی راه بیندازند. اما اکنون و با راه‌اندازی بازار ثانویه ارز برخی خبرها حکایت از آن دارد که دلالان و دارندگان ارز که طی ماه های گذشته اقدام به خرید دلار و یورو کرده‌اند در حال فروش بخشی از ذخایر خود از بیم کاهش قیمت هستند؛ چرا که با تصمیم اخیر دولت، فضا برای تامین بخشی از نیازها با نرخ توافقی از محل منابع حاصل از صادرات فراهم شده و همین موضوع سبب می‌شود که تقاضا برای خرید ارز در بازار آزاد نسبت به روزهای گذشته کاهش یابد. به نظر می رسد این چشم انداز کاهش تقاضا، بر منابع موجود ارزی در دست دلالان سایه افکنده و نرخ را در روندی قرار داده که تقریبا رو به کاهش است. طبق این گزارش، از هفته گذشته که دولت سیاست بازار ثانویه را برای اجرا در دستور کار قرار داده است تاکنون، نرخ دلار در دو کانال هفت هزار تومان و هشت هزار تومان در بازار غیررسمی، در نوسان بود؛ اما با اعلام زمان راه‌اندازی این بازار، قیمت ها هم اینک کاملاً در کانال هفت هزار تومانی قرار گرفته است و دلالان با آگهی فروش دلار و یورو با نرخ‌هایی به مراتب کمتر از هفته‌های گذشته، تلاش می کنند تا بخشی از ذخایر انباری خود را در بازار عرضه کنند.یکی از صرافان با اشاره به این موضوع افزوده است: هم اینک دلالانی هم که به صورت تلفنی اقدام به خرید و فروش کرده و شبکه‌هایی را برای اطلاع‌رسانی نرخ‌های خود تشکیل داده‌اند، قیمت را کاهش داده و آن را زیر هشت هزار تومان ارائه می‌کنند؛ اما به هر حال هنوز هم بخشی از منابع خود را عرضه نمی‌کنند؛ در غیر این صورت بازار باید به طور طبیعی، کاهش بیشتری را تجربه می‌کرد.گفتنی است دیروز نرخ رسمی ارز طبق اعلام بانک مرکزی، وارد کانال چهار هزار و 300 تومان شد و این بانک، نرخ یادشده را 4301 تومان تعیین کرد.دیروز نرخ ها در بازار سکه نیز روند نزولی یافت به طوری که سکه طرح جدید با حدود 88 هزار تومان کاهش، وارد کانال دو میلیون و 700 هزار تومان شد و تا بعد از ظهر دیروز به دو میلیون و 762 هزار تومان کاهش یافت. این تحولات در بازار آتی سکه نیز خود را نشان داد به طوری که به گزارش بورس نیوز، حجم معاملات سکه تحویل یک روزه در بورس کالا در دو روز گذشته به شدت کاهش را نشان می دهد.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف