• 1398/2/24

   9:51:31

  55 روز مانده به پایان ضرب الاجل دو ماهه ایران به اروپا، وزیران امور خارجه این اتحادیه در نخستین واکنش عملی خود در بروکسل گرد هم آمدند تا تصمیم خود درباره ایران را یکپارچه کنند. پس از برگزاری این نشست فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باز هم وعده داد که کشورهای اروپایی تلاش می کنند «اینستکس» را ظرف چند هفته آینده عملیاتی کنند.


  دومین تغییر برنامه  وزیر خارجه آمریکا در یک هفته
  این نشست البته یک مهمان ویژه هم داشت؛ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که قرار بود دیروز به مسکو برود، برای دومین بار طی یک هفته به خاطر ایران، برنامه سفرش را تغییر داد تا در جمع همتایان اروپایی خود از مواضع آمریکا دفاع کند.
  کشوری که با خروج از برجام و اعمال تحریم های به اصطلاح لغو شده، توافق هسته ای را چند مرتبه زیر ضربه خود قرار داد و البته هر بار با سکوت مرگبار اروپایی ها مواجه شد.تا این جای کار هر چه از نشست دیروز وزرای خارجه اروپایی منتشر شده، اصرار آن ها به لزوم حفظ توافق هسته ای و تحریف این توافق دوجانبه به یک تعهد یک جانبه از سوی ایران بوده است.
   این مسئله وقتی مشخص می شود که افرادی مانند هایکو ماس و لودریان وزرای خارجه آلمان و فرانسه صراحتاً از تعهدات برجامی ایران به عنوان تنها نقطه مهم توافق هسته ای سخن می گویند و عامدانه مسئولیت خود در رفع تحریم ها را به فراموشی می سپارند.
   هایکو ماس وزیر خارجه آلمان پیش از این نشست بدون اشاره به مسئله لغو تحریم ها مدعی شد: هدف توافق هسته ای این بوده که از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای جلوگیری کند. به گزارش ایسنا، در عین حال سخنگوی دولت آلمان اعلام کرده آلمان در تلاش است تا کانالی برای تجارت قانونی ایران به وجود بیاورد. در این نشست وزیر خارجه هلند هم مدعی شد: شروط ایران برای ادامه برجام عاقلانه نیست!


  روایت خبرنگار آمریکایی درباره هدف پمپئو از دیدار با اروپایی ها
  اما درحالی از جزئیات مذاکرات پمپئو در اروپا خبری منتشر نشده است که یکی از خبرنگاران بی بی سی در آمریکا پیامی از یک دیپلمات ارشد اروپایی به خبرنگار وال استریت ژورنال را منتشر کرد که در آن آمده است: «پمپئو برای گرفتن یک عکس با وزرای خارجه اروپا به بروکسل آمد، عکسی که این تصور را ایجاد می کند که آمریکا و اروپا در برابر ایران متحدند، ما رد کردیم و برنامه‌های معمول‌مان را ادامه دادیم.» این خبرنگار جزئیات بیشتری از نحوه تقابل اروپایی ها با وی منتشر نکرد. در همین حال رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، ایران در رایزنی هایش با مقامات غربی، ماندن در توافق هسته ای را مشروط به فروش روزانه 1.5 تا 2 میلیون بشکه نفت کرده است.


  دیپلمات اروپایی: باید 120 روز وقت بدهید!
  پیش از این نشست، موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد، این قاره «تا جایی که بتواند و با تمام ابزارهای خود» به حمایت از برجام ادامه می‌دهد. موگرینی طی یک سال اخیر بارها مواضع سیاسی در حمایت از برجام داشته اما در عمل اقدامی انجام نداده است. مواضع اروپایی ها در حالی است که مشاور فدریکا موگرینی می گوید، اروپا برای نشان دادن حسن نیت خود به جای 60 روز به 120 روز فرصت نیاز دارد. این در حالی است که ایران بعد از یک سال صبر استراتژیک بعید است از ضرب الاجل خود کوتاه بیاید. ناتالی توچی در گفت و گویی تصریح کرد که هدف اروپایی ها تنها محدود نگه داشتن برنامه هسته ای ایران است که این مسئله برخلاف نگاه افرادی مانند جان بولتون در دولت آمریکاست که از طریق فشارهای مختلف به دنبال «براندازی در ایران» هستند. این مقام اروپایی با اذعان به این که تمدید نشدن برخی معافیت‌های تحریم‌های ایران از سوی آمریکا، پایبندی ایران به برجام را غیرممکن کرده، گفت: «آیا استراتژی آمریکا مبنی بر براندازی حکومت در ایران واقعاً در حال نتیجه دادن است؟ صادقانه بگویم که من شرایط را در آستانه براندازی در ایران نمی‌بینم.»


  لاوروف: ایران حق داشت برخی از تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای برجام را کاهش دهد
  پس از دیدار با اروپایی ها، پمپئو قرار است روز سه‌شنبه با مقامات روسی در سوچی دیدار و گفت‌وگو کند. به نظر می رسد، در صورتی که آمریکا بتواند اروپا را برای فشار بر ایران با خود همراه کند ـ که تا حدود زیادی دشوار به نظر می‌رسد ـ پمپئو تلاش خواهد کرد موضع روس ها در حمایت از ایران را تضعیف کند. این در حالی است که مسکو تنها عضو برجام بوده که پس از تصمیم ایران به کاهش تعهدات خود در برجام، از موضع ایران دفاع کرد.تاجایی که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز گذشته تحریم‌های یکجانبه آمریکا را «غیرقانونی» توصیف کرد و خواستار حفظ توافق هسته‌ای برجام شد و گفت که ایران حق داشت برخی از تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای برجام را کاهش دهد.

  کمالوندی: محدودیت‌ها از سازمان انرژی اتمی برداشته شد
  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که با اقدام اخیر ایران، محدودیت های برجامی از روی سازمان انرژی اتمی برداشته شده، در توضیح دو تصمیم فنی ایران در واکنش به اقدامات آمریکا گفت: اگر تا دیروز محدود بودیم که بیشتر از ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده تولید نکنیم، امروز این محدودیت و همچنین محدودیت در اختیار نگه داشتن ۱۳۰ تن اورانیوم برداشته شده و ما در حال انجام اقدامات خود در شرایط جدید هستیم. به گزارش باشگاه خبرنگاران، کمالوندی در عین حال تصریح کرد: این که ایران محدودیت ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده یا ۱۳۰ تن آب سنگین را رعایت کند یا نه، ارتباطی به آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارد. وی که با شبکه العالم گفت و گو می کرد، تحریم خرید آب سنگین ایران توسط آمریکا را یک حماقت دانست و تأکید کرد که اقدامات ایران فعلاً در چارچوب برجام و مستند به بندهای 26 و 37 برجام و در واقع استفاده از ظرفیت خود برجام است. به گفته کمالوندی مخاطب ضرب الاجل ایران کشورهای اروپایی هستند، چون ایران با چین و روسیه مشکلی نداشته و آمریکا هم که از برجام خارج شده است. وی در انتها هشدار داد اگر ایران به عقب برگردد، به وضعیت قبل از برجام قناعت نخواهد کرد.

  خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف