• 1397/1/27

   9:6:8

  پیگیری اجرای حکم قطعی سعید مرتضوی دادستان اسبق تهران در پرونده کهریزک، به مجلس هم کشیده شده است؛ فاطمه سعیدی نماینده تهران در مجلس از تلاش برای احضار وزرای دادگستری و کشور به مجلس درباره موضوع مرتضوی خبر داد و نوشت: وزرای دادگستری و کشور را به مجلس فرا می خوانم تا درباره تحویل ندادن سعید مرتضوی به زندان توضیح دهند. اگر حکم نهایی و ابلاغ شده باید اجرا شود.» حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا هفته گذشته در حاشیه دیدار دانشجویی خود در مشهد در پاسخ به سوال خراسان درباره اجرای حکم مرتضوی، گفت: «حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متأسفانه گیرش نیاورده اند.» در دو روز گذشته این اظهارنظر سرمنشأ واکنش ها و مواضع گوناگونی شد. ایسنا دراین باره نوشت: «با توجه به این‌ که پیگیری‌ های ما برای ارتباط تلفنی با این متهم به دلیل خاموش بودن تلفن همراهش بی‌نتیجه ماند، باید سوال کرد پس سعید مرتضوی کجاست؟» این خبرگزاری همچنین گزارش داده که برای دریافت توضیح بیشتر با دفتر سخنگوی قوه قضاییه تماس گرفته شده که در پاسخ اعلام شد: «این موضوع باید از طریق اجرای احکام پیگیری شود.»

  ترک همدانی: چگونه 9 محافظ مرتضوی از او خبری ندارند؟!

  در اظهارنظری دیگر مصطفی ترک همدانی وکیل شاکیان پرونده تأمین اجتماعی در گفت‌و‌گو با ایلنا گفت: «در هنگام محاکمه و دادرسی، آقای مرتضوی با محافظان خود که  او را همراهی می‌کردند، در دادگاه حاضر می‌شد. آقای مرتضوی حدود ۹ محافظ داشت که هر شیفت 3 نفر از وی محافظت و مراقبت می‌کنند...عجیب است که چگونه محافظان مرتضوی از او خبری ندارند و نمی‌دانند کجاست؟» 

  وکیل خانواده روح الامینی: همچنان پیگیر پرونده هستیم 

  همزمان میرمجید طاهری، وکیل خانواده روح الامینی در پرونده کهریزک، به ایلنا گفت: «همچنان پیگیر پرونده هستیم و هفته گذشته هم من به دادسرای کارکنان دولت دایره اجرای احکام مراجعه کردم تا بدانم چه زمانی حکم اجرا می‌شود.»

  انتقاد کواکبیان در نقد میان دستور

  پای موضوع مرتضوی دیروز به مجلس هم باز شد. به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید در نطق میان دستور خود خطاب به قوه قضاییه گفت: «شما می گویید در عدم برخورد با احمدی نژاد حکمتی است. حالا که سعید مرتضوی هم دستگیر نمی شود، آن‌هم حکمتی دارد؟ آیا شما می خواهید با این برخوردها مدعی عدالت قضایی باشید؟»

  واکنش روزنامه جوان به توئیت آشنا

  این موضوع در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت؛ چند روزنامه از جمله شرق و آرمان در گزارش های تفصیلی خود پرونده مرتضوی را مرور کردند. روزنامه جوان هم به توئیت آشنا مشاور رئیس‌جمهور که گفته بود «مراقب باشیم مرتضوی، خاوری نشود» واکنش نشان داد و در مطلبی کوتاه نوشت: «این که مرتضوی باید مجازات اعلام‌شده را تحمل کند شکی نیست و این که باید مراقبت نمود که از زیر بار حکم شانه خالی نکند هم درست است. اما جناب مشاور با این ابهام‌سازی و رازسازی دنبال چیست؟ اگر کسی قرار است ایشان را فراری دهد باید دولت متبوع آشنا که فرودگاه‌ها را در اختیار دارند کنترل کنند.»

  واکنش محمد علی ابطحی 

  به گزارش ایسنا، محمدعلی ابطحی فعال  اصلاح طلب هم در توئیتی نوشت: «می گویند قاضی مرتضوی گم شده و نمی توانند حکم زندانش را اجرا کنند. فقط خدا کند چند وقت دیگر در داخل یا خارج کشور متولی حقوق مردم و دفاع از مردم ایران و سخنگوی مظلومان کشور نشود و توقع نداشته باشد قربانیانش به حمایت از او بست نشینی کنند. دیدیم که می گیم!» به گزارش الف، براساس قانون، پرونده های کیفری، بعد از صدور حکم قطعی به اجرای احکام دادسرای مربوط ارسال می‌شود و بعد از صدور اخطاریه ای خطاب به محکوم‌علیه، در صورتی که او در مهلت تعیین‌‌شده که بر اساس رویه دادسراها ۱۰ روز است، خود را برای اجرای حکم معرفی نکند، وثیقه تعیین‌شده ضبط و حکم جلب محکوم‌علیه صادر خواهد شد.

  سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی: تصور نمی کنم مرتضوی بتواند از کشور خارج شود

  در همین حال حجت الاسلام نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به بروز شائبه هایی در خصوص فرار سعید مرتضوی گفت: در چنین پرونده ای ممکن است قاضی متهم را از ابتدای کار ممنوع الخروج کند و از آن جایی که جریان پرونده مرتضوی موضوع سنگینی داشت احتمالا ممنوع الخروجی هم ذکر شده و تصور نمی کنم وی بتواند از کشور خارج شود.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف