• 1397/5/18

   9:52:42

  اگر آمریکایی ها خیال خام صفر کردن نفت ایران را دارند، باید عواقب آن را بپذیرند

   

  وزیر خارجه کشورمان گفت و گو با آمریکا را رد نکرد، اما تأکید کرد که این مذاکرات باید نتیجه داشته باشد، در ثانی پیش نیازهایی دارد که بازگشت به برجام و جبران خسارت تحریم ها از جمله مهم ترین آن هاست. محمد جواد ظریف همچنین عملاً ضرب الاجل جدیدی به اروپا داد و تأکید کرد که بخش مهمی از این تعهدات باید پیش از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی و بانکی (در آبان ماه) عملیاتی شود. وی در 24 ساعت گذشته طی دو گفت و گوی مفصل با روزنامه ایران و خبرنگاران در حاشیه نشست هیئت دولت، دیدگاه ایران درباره مذاکره با آمریکا، ارزیابی ها از بسته اروپا و روابط با همسایگان را تشریح کرد.
  اروپا در مسیر درستی گام برداشته اما اقدامات شان زمان‌بر بوده و باید سریع اصلاح کنند
  ظریف با بیان این که می‌توانیم تضمین‌های لازم برای حفظ برجام را به دست آوریم، گفت: اروپا در مسیر درستی برای حفظ برجام گام برداشته است اما عملیاتی کردن اقدامات شان برای حفظ برجام بیش از زمانی که خودشان هم فکر می‌کردند، زمان‌بر بوده است که باید این را هرچه سریع‌تر اصلاح کنند. ظریف با تشریح اقدامات اروپا مانند فعال کردن شرکت‌های کوچک و متوسط و رایزنی‌هایی برای احیای قانون جلوگیری از اجرای تحریم‌ها، ادامه داد: اروپایی ها از کشورها خواسته‌اند تا از الگوی مشابه فعال‌سازی حساب‌های بانک مرکزی ایران در بانک‌های مرکزی اعضای اتحادیه اروپا که خود اتحادیه در حال عملیاتی کردن آن است، استفاده کنند.
  اروپایی ها درباره خرید نفت از ایران تک به تک با کشورها مذاکره می کنند
  به گفته ظریف اروپایی ها در خارج از این اتحادیه هم به رایزنی برای حفظ برجام پرداخته اند تا جایی که تک به تک با کشورها صحبت کرده‌اند که خرید نفت شان را از ایران افزایش دهند یا از برخی کشورهایی که تاکنون خریدار نفت ایران نبوده‌اند، خواسته‌اند از ایران نفت بخرند. در عین حال در مجموع ظریف معتقد است اقدامات اروپایی‌ها هنوز در حدی نیست که ایران توقع داشته است.
  چطور می شود اعتماد داشت دولت آمریکا به توافق پایبند باشد
  او همچنین در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به این که آمریکایی ها هیچ گاه صداقت نداشتند، حرکت ترامپ برای مذاکره را تبلیغاتی دانست و افزود: یکی از دلایل مهمی که می توانیم به آن برسیم این است که ترامپ نه به مردم ایران و نه به تعهدات بین المللی آمریکا هیچ حساسیتی ندارد و در واقع ضدیتش با مردم ایران است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما وی با بیان این که آمریکایی ها به مردم ایران توضیحات زیادی بدهکارند، در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکره مجدد با آمریکایی ها خاطرنشان کرد: اگر بحث مذاکره باشد دو سال مذاکره فشرده با آمریکایی ها داشتیم که نتیجه آن برجام بود اما دولت آقای ترامپ از آن خارج شد، چطور می شود اعتماد کرد یک توافق جدید، حتی اگر به فرض محال انجام شود، به همان توافق متعهد باشد؟
  درخواست برای مذاکره شاید یک نمایش تبلیغاتی باشد
  وزیر خارجه کشورمان معتقد است در هیئت حاکمه آمریکا درباره مسئله مذاکره با ایران وحدت‌نظر و توافق وجود ندارد،چرا که ترامپ اعلام می‌کند مذاکرات بدون قید و شرط و بعد با فاصله دو ساعت از اعلام ایشان، وزیر خارجه آمریکا سه شرط تحقیقاً نشدنی برای مذاکره اعلام می‌کند. ظریف با اشاره به کارشکنی های آمریکا در برجام گفت: در این شرایط درخواست برای مذاکره شاید یک نمایش تبلیغاتی محسوب شود وحتماً نخبگان سیاسی کشور، روشنفکران جامعه و مردم ما توقع ندارند که در برابر هر نمایش تبلیغاتی عکس‌العمل نشان دهیم.
  امروز دنیا در برابر تحریم های آمریکا ایستاده است
  ظریف به تفاوت فاحش امروز با سال های 90 و 91 اشاره کردو گفت: امروز دنیا در برابر تحریم های آمریکا ایستاده اما مثلا وقتی در سال 91 آمریکا تحریم های نفتی را به ایران تحمیل کرد، اتحادیه اروپا آمد و تحریم های نفتی گسترده تری را اعمال کرد، اما اکنون اتحادیه اروپا اعلام می کند نه تنها خودش تحریم های آمریکا را رعایت نخواهد کرد، بلکه در دنیا دنبال کسانی خواهد گشت که آن ها هم با اتحادیه اروپا همراهی کنند. ظریف اظهارات مکرر مقامات آمریکایی علیه کشورمان را نوعی جنگ روانی توصیف کرد که نباید فضای روانی جامعه متأثر از آن شود. به گفته این عضو دولت دوازدهم شاخص‌های اقتصادی کشور بسیار بهتر از وضعی است که در بازار حاکم شده است، چرا که بسیاری از آن چه که در بازار جریان پیدا کرده به خاطر بی اطمینانی به آینده است و این همان چیزی است که آمریکایی‌ها با ایجاد التهاب به آن دامن می‌زنند.
  دنبال این هستیم رابطه ایران باعربستان، امارات و بحرین اصلاح شود
  وی درباره مسائل منطقه ای هم تصریح کرد: همان طور که آقای رئیس جمهور گفتند دنبال این هستیم رابطه ایران باعربستان، امارات و بحرین اصلاح شود. همواره از گفت‌و‌گو استقبال کرده‌ایم اما آمریکایی‌ها یک ادعای بی‌معنا مطرح کردند و مدعی شدند می‌خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند.
  ظریف درباره تهدید بستن تنگه هرمز هم این طور توضیح داد: اگر آمریکایی‌ها بخواهند این خیال خام و غیرممکن را در ذهن شان بپرورانند حتماً باید عواقب آن را هم بدانند. نمی‌توانند فکر کنند که ایران نفت صادر نکند و دیگران صادر کنند. البته وقوع چنین موقعیتی، بسیار بعید و تقریباً ناممکن است و ما یقین داریم هم همسایگان ما و هم تولیدکنندگان نفت و هم کسانی که امنیت اقتصادی شان به امنیت نفت بستگی دارد مانع از این خواهند شد که آن شرایط حاد رخ دهد.
  تا جایی که من اطلاع دارم، پیامی بین ایران و آمریکا رد و بدل نشده است
  وی درباره شایعاتش مبنی بر دیدار با مایک پمپئو در حاشیه نشست «آ.سه.آن» در سنگاپور، توضیح جالبی هم داد و گفت: اگر این مذاکرات هم انجام شده باشد من خبر ندارم ولی بعید می‌دانم که تا این اندازه از موضوع بیگانه باشم. تمام اطلاعاتی که من دارم بر این مبناست که گفت‌و‌گویی بین ایران و آمریکا نیست. وی میانجی گری عمان و هر کشور دیگری بین ایران و آمریکا را طبیعی دانست و گفت: اگر کسی برود به آمریکایی‌ها بگوید که درایت پیشه کنند، حتماً کسی با آن ها مخالفت نخواهد کرد اما این که گفت‌و‌گوهای مستقیمی بین ایران و آمریکا جریان دارد یا این که پیام‌هایی در این زمینه رد و بدل شده تا جایی که من اطلاع دارم چنین اتفاقی نیفتاده است.

   

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف