• 1397/11/3

   11:55:48

  لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با جرایم سازمان یافته موسوم به پالرمو دیروز در کمیسیون امنیتی سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد تا به گفته اعضای مجمع شنبه در جلسه فوق العاده به بحث گذاشته  شود. این در حالی است که لایحه CFT نیز یک شنبه این هفته به مجمع فرستاده شده و هر دوی این لوایح از مقدمات الحاق ایران به FATF است. همزمان اظهارنظرها درباره نامه برخی وزیران به رهبر انقلاب در خصوص  تسریع در بررسی  موضوع پیوستن ایران به CFT بیشتر شده است. شریعتمداری وزیر تعاون و کار در گفت و گو با ایرنا این نامه را تأیید کرده و گفته است: «دو یا سه اظهارنظر مکتوب رهبر معظم انقلاب ذیل نظر شورای عالی هماهنگی سه قوه - هم منفردا درباره هر کدام از این لوایح به صورت جداگانه و هم مجتمعا اخذ شده است؛ یعنی کاملاً پیداست که متناسب با روند طبیعی قانونی کار، رهبر معظم انقلاب با تحقق این شرایط موافقت فرموده اند.»

  توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند
  این در حالی است که احمد توکلی عضو مجمع تشخیص تأکید کرد که رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند و مجمع طبق وظایف خودش عمل خواهد کرد. وی که پیشتر از احتمال برگزاری جلسه فوق العاده مجمع ظرف امروز چهارشنبه خبر داده بود، در گفت و گو با اعتمادآنلاین تأکید کرد که جلسه عمومی فوق‌العاده مجمع شنبه برگزار خواهد شد. مصباحی مقدم عضو دیگر مجمع نیز ضمن اعلام جلسه شنبه این نهاد، درباره احتمال تصویب آن گفت: از آن جایی که به جمع‌بندی نرسیدیم، نمی‌توانم بگویم دقیقاً اعضا چه نظری داشتند، اما در جلسه فوق‌العاده مشخص خواهد شد.
  8 وزیر امضا کننده نامه به رهبر انقلاب به روایت پانا
  در همین حال یک عضو هیئت رئیسه مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری پانا جزئیات بیشتری از نامه درخواست تسریع در روند بررسی پالرمو و CFT به رهبر انقلاب را  ارائه کرد. بنا بر این گزارش، یک فرد که «منبع موثق» در وزارت امور خارجه اعلام شده، امضای محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه را تأیید کرده و برخی منابع دولتی نیز امضای فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد را تایید کرده اند. همچنین به گفته عضو هیئت رئیسه مجلس که خواسته نامش فاش نشود، علاوه بر این دو وزیر، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، رضا رحمانی وزیر صنعت، رضا اردکانیان وزیر نیرو، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز این نامه را امضا کرده‌اند. بنا بر این گزارش، شنیده‌ها حاکی از آن است که نامه درخواست وزیران  برای تسریع در روند بررسی پالرمو و CFT به رهبری حدود سه ماه پیش تهیه و ارسال شده است.
  دیروز علی مطهری در توضیح این نامه به نزدیک بودن مهلت اتمام FATF اشاره کرد و گفت: تعدادی از وزیران  در نامه‌ای از رهبری درخواست کردند تا قبل از اتمام مهلت FATF برای تسریع پیگیری لوایح CFT و پالرمو به مجمع تشخیص تاکید کنند.
   به گزارش فارس، وی پیش بینی کرد با توجه به تغییرات مجمع تشخیص مصلحت نظام احتمال تصویب دو لایحه CFT و پالرمو قوت گرفته است. به گزارش ایران آنلاین، مهلت 121 روزه گروه ویژه اقدام مالی به ایران 28 بهمن پایان می‌یابد و ایران برای خروج از لیست سیاه این گروه، نیازمند تصویب این دو لایحه است.‎ همچنین براساس برخی شنیده ها جلسه بعدی مجمع عمومی FATF در آخرین روز ماه بهمن برگزار خواهد شد. در همین حال یک منبع آگاه به خراسان گفت که نشست بعدی FATF در هفته آخر بهمن برگزار خواهد شد اما قبل از این جلسه باید اطلاعات و گزارشی به آن ها ارائه شود که این گزارش باید زودتر تحویل شود.

   

  خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف