• 1397/8/12

   11:10:34

  فلاحت پیشه: وزارت خارجه باید در برابر دانمارک اقدام متقابل می کرد

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ادعاهای دانمارک علیه ایران را «عملیات پرچم عوضی» از سوی سازمان جاسوسی موساد توصیف کرد .حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور هم با اشاره به نقش موساد در توطئه اخیر علیه ایران نوشت: «طرح ب» آمریکا،اسرائیل،عربستان و منافقین کلید خورد. همزمان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تایید کرد که این رژیم در این مسئله با کشورهای اتهام زننده به ایران همدست است. دراین باره ظریف در صفحه توئیترش نوشت: «اقدام منحرف و خیره‌سرانه موساد در کاشت پرچم‌های عوضی (آدرس‌دهی‌ غلط) تنها عزم ما برای تعامل سازنده با دنیا را تقویت می‌کند.» وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در صفحه شخصی خود در توئیتر، تصویری از ادعاهای صهیونیست‌ها علیه ایران در سال 2018 را به اشتراک گذاشته و پرسیده: «سلسله تقارن‌های شگفت‌انگیز یا تاریخچه‌ای ساده از برنامه موساد برای ازبین بردن برجام؟» ظریف سلسله اقدامات موساد علیه توافق هسته‌ای ایران در سال 2018 را به شرح ذیل توضیح داد: 30 آوریل: نتانیاهو ادعا کرد موساد «اسناد محرمانه برنامه هسته‌ای ایران» را کشف کرد. 8 می: ترامپ از برجام خارج شد. 3 ژوئن: رئیس‌جمهور روحانی سفر منطقه‌ای به سوئیس و اتریش را آغاز کرد. 3 ژوئن: موساد مدعی کمک به «خنثی کردن طرح بمب‌گذاری ایران» در فرانسه شد. 26 سپتامبر: ترامپ نمایش فجیعی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل اجرا کرد. 27 سپتامبر: نتانیاهو ادعا کرد موساد «تاسیسات محرمانه هسته‌ای ایران» را کشف کرده است. 29 اکتبر: بیانیه برنامه‌ریزی شده اتحادیه اروپا درباره سازوکار ویژه مالی (برای تعامل با ایران) 29 اکتبر: موساد مدعی کمک به «خنثی کردن طرح ترور ایران» در دانمارک شد.
  اذعان نتانیاهو به دست داشتن در فضاسازی اخیر اروپا علیه ایران
  دراین باره بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم در سخنانی اذعان کرد تل‌آویو در ادعا‌هایی که به تازگی دانمارک علیه ایران مطرح کرده، دخیل بوده است. وی در سفر به بلغارستان مدعی شد: «ما به تازگی برخی تلاش‌های ایران برای اقدامات تروریستی در خاک اروپا را فاش کرده ایم و در کنار اروپایی‌ها در مقابله با تروریسم ایستاده‌ایم.»  پلیس دانمارک روز سه‌شنبه بدون ارائه هیچ مستنداتی عوامل منتسب به ایران را به حمله به یک فرد در خاک این کشور متهم کرد. وزارت خارجه دانمارک هم روز سه‌شنبه در همین زمینه، سفیر این کشور را از تهران فراخواند. روز چهارشنبه «مایا کوتسیانیچ» سخنگوی «فدریکا موگرینی»، علی‌رغم این ادعاها بر حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) تأکید کرد. این مقام اروپایی روز چهارشنبه گفت: «حمایت این اتحادیه از برجام به قوت خود باقی است اما دیگر مسائل با ایران از جمله اتهام قتل در اتحادیه اروپا به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.» وی اضافه کرد: «ما تهدید علیه امنیت اتحادیه اروپا را نمی‌پذیریم و این اتفاقات را فوق العاده جدی تلقی می‌کنیم. وی به این موضوع اشاره کرد که تحریم‌ها علیه ایران  (در ارتباط با تروریسم یا حقوق‌بشر) هنوز پابرجا هستند.»در همین زمینه وزیران خارجه سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند با صدور بیانیه‌ای مشترک، از ادعای ضدایرانی اخیر دولت دانمارک حمایت کردند. وزیران خارجه پنج کشور حوزه اسکاندیناوی از جمله خود دانمارک، با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از اقدام اخیر کپنهاگ دفاع کردند.  در همین راستا خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش داد وزیر خارجه نروژ، سفیر ایران در اسلو را برای گفت‌وگو درباره ادعاهای دانمارک علیه ایران، احضار کرده است.
  روایت آشنا از آغاز «طرح ب» مربع آمریکا، اسرائیل، عربستان و منافقین
  حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور هم با اشاره به نقش موساد در توطئه اخیر علیه ایران نوشت: «طرح ب» آمریکا،اسرائیل،عربستان و منافقین کلید خورد. بعداز شکست طرح الف (7آبان) کیس سازی (موردسازی) برای همراه کردن اروپا با تحریم غیر قانونی آمریکا با بهانه تروریسم کلید خورد. خلاص کردن عربستان از فشار بین المللی قتل خاشقجی  هدف دیگر این توطئه است.وی افزود:  اعتراف موساد و تبریک زود هنگام پمپئو دم خروس را نشان داد. غافل از آن که دست ایران پر است و موساد کیس سوخته را حراج کرده است.
   بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه هم در این زمینه تأکید کرد: باید از برخورد دولت دانمارک، متاسف بود زیرا اقدام مذکور، اقدامی مشکوک و حساب شده یا سناریویی از پیش‌نوشته شده در ادامه سناریوهای تکراری است که طی ماه‌های اخیر توسط برخی از محافل غیراروپایی در جهت تخریب روابط رو به گسترش ایران و اتحادیه اروپا طراحی و مطرح شده است.
  فلاحت پیشه: وزارت‌خارجه باید در برابر دانمارک اقدام متقابل می‌کرد
  از سوی دیگر حشمت ا... فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اقدام دولت دانمارک در فراخواندن سفیر این کشور از ایران گفت: از وزارت خارجه انتظار داشتیم بعد از حادثه تروریستی اهواز، احضار سفیر دانمارک و موضوع حضور سرکرده های تروریسم افراطی جنوب کشور در دانمارک را پیگیری کند اما متاسفانه به دلیل برخی ملاحظات، این کار انجام نشد.
    فلاحت پیشه تصریح کرد: انتظار داشتیم وزارت امور خارجه در قبال اقدامات کشور دانمارک مقابله به مثل کند که متاسفانه این اقدام انجام نشد.

   

  خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف