• 1397/11/9

   12:13:3

  در جریان حضور ظریف در مجلس برای پاسخ به سوال 3 نماینده مطرح شد

  روز گذشته وزیر امورخارجه که بالاترین کمیت حضور در صحن مجلس برای پاسخ به سوالات نمایندگان را طی امسال دارد، برای پاسخ به سه سوال نمایندگان مجلس راهی بهارستان شد و در نهایت  دو سوال با قانع شدن نماینده سوال کننده، به رای نمایندگان گذاشته نشد و در یک سوال پس از رای‌گیری، نمایندگان از توضیحات ظریف قانع شدند. اولین سوال از ظریف را «ادیانی» نماینده مردم قائمشهر درباره «علت اجرانشدن کامل شرایط مطرح شده ۹ گانه از سوی رهبری  و شرایط مندرج در مصوبه مجلس در خصوص برجام» مطرح کرد. ظریف خطاب به نماینده سوال کننده اظهارکرد: خیال می کنید برای بنده مشکلی است که از برجام خارج شویم؟ با کشور است که در این باره تصمیم گیری کند اما بدانید برجام آن قدر برای کشور منافع داشته است که آقای ترامپ دو سال تلاش کرد تا از آن خارج شود.ظریف در واکنش به اعلام اعتراض نماینده سوال کننده مبنی براین که «پاسخ سوال من را بدهید» گفت: اگر جلسه غیرعلنی شود، بنده مطالبی را مطرح می کنم؛  من موظف به دفاع از کشور در مقابل دولت های خارجی هستم. لاریجانی در پاسخ به این درخواست اعلام کرد غیر علنی کردن جلسه راهکار خود را دارد و طبق آیین نامه داخلی  باید ابتدا پیشنهاد آن ارائه و بعد از موافقت با آن رای گیری شود.

  پس از توضیحات ابتدایی ظریف، زمانی که نماینده سوال کننده پشت تریبون مجلس رفت در بیان پرسش خود گفت: مجموعه باورمندان به برجام گفتند ۱۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد ملی تزریق می‌شود. آیا این اتفاق افتاد؟ گفتید اشتغال، رونق تولید، حل مسئله آب و محیط زیست و عزت ملی و آبروی پاسپورت ملی محقق می‌شود؛  آیا گوشت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان و تورم ۵۰ درصدی بعد از برجام اتفاق نیفتاد؟ آورده اقتصادی برجام چه شد؟ تعهدی که گرفتید کجاست؟ این را به من نشان دهید.
  نماینده قائمشهر در مجلس با بیان این که  ‌در ادبیات دینی و فرهنگ غنی ملی‌مان یاد گرفتیم جایی که اشتباه کردیم صادقانه و مومنانه و متواضعانه بگوییم که اشتباه کردیم افزود:  آقا در نامه به رئیس جمهور از لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی گفتند ما چه کار به دعوای اروپا و آمریکا داریم؟ قرار بود لغو تحریم کامل و بدون برگشت اتفاق بیفتد. این نماینده مجلس با مقایسه توافق نامه برجام با قرارداد ترکمنچای تصریح کرد: ‌الاغ برجام را تحویل ما دادند که چموش است و لگد می‌زند. سند را به نام ما زدند ولی نه بار می‌برد و نه سواری می‌دهد. این غایت هدف ملت و دولت‌های متعدد نبود. ادیانی یادآورشد: البته  برخی از اقدامات هوشمندانه وزارت خارجه و زحمات صادقانه ظریف در مسیر برجام نادیده گرفته نمی‌شود،اما ما خروجی را می‌بینیم، برجام از ۲۰ ، نمره ۱۰ گرفت.
  ظریف: برجام برای آمریکا ترکمنچای بود نه ایران
  ظریف در واکنش به این اظهارات ادیانی خطاب به وی گفت: برجام توانست آمریکا را در دنیا منزوی کند، در طول یک سال و نیم گذشته دولت آمریکا از عهدنامه ای که شما ترکمنچای خواندید خارج شد. آیا طرف ترکمنچای نیز تلاش کرد از آن عهدنامه خارج شود؟ وی تأکید کرد: چرا باور نمی کنید، آقای ترامپ باید برجام را ترکمنچای بنامد نه شما؟ برجام دستاورد دیپلماسی نیست، دستاورد ملت است،  دستاورد مقاومت این ملت بزرگ است، همان ملتی که چهار بار ترامپ را به زانو درآوردند. ظریف یادآورشد: ترامپ چهار بار سعی کرد آن چه در برجام از دست داده به دست آورد، هر چهار بارهم  شکست خورد. الان هم کاسه گدایی دست گرفته تا اجلاس لهستان را برگزار کند. ظریف با بیان این که بنده درباره تضامین به هیئت نظارت بر برجام گزارش داده ام، افزود: آن جایی که ما باید جواب می دادیم، هیئت نظارت بوده است. ما گزارش اجرای برجام را به مجلس ارائه دادیم. شما می توانستید تصمیم بگیرید. پس از این توضیحات، از نگاه نماینده سوال کننده پاسخ های ظریف قانع کننده نبود و به رای مجلس واگذار شد. در نهایت نمایندگان با ۱۰۲ رأی موافق، ۷۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر اعلام کردند که این توضیحات قانع کننده بود.
  بعد از سوال ادیانی، نوبت به طرح سوال جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان در مجلس از ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر علت بی‌توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی شاغل به کار در امارات متحده عربی و نبود دفاع موثر از حق شهروندی آنان  و سوال جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب درباره «اقدامات دیپلماتیک برای برطرف شدن تهدید بین المللی»   رسید که نمایندگان سوال کننده از پاسخ های ظریف قانع شدند.

   

  خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف