• 1397/10/3

   10:58:10

  محمود الزهار رئیس فراکسیون مقاومت در مجلس فلسطین و از رهبران برجسته فلسطینی در دومین روز سفرش به ایران با وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار کرد.سفر الزهار به عنوان یکی از موسسان جنبش حماس، مهم ترین سفر یک مقام بلندمرتبه این جنبش به تهران بعد از سفر اسماعیل هنیه در بهمن 90 است. در جریان بحران سوریه و با اوج گیری این بحران طی هفت سال اخیر، به دلیل حمایت هایی که برخی چهره های حماس از تروریست های سوریه داشتند، روابط این جریان با ایران مشکلات جدی یافته و به سردی گراییده بود. با این حال طی دو سال اخیر و با حل و فصل شدن برخی موضوعات در سوریه و مشخص شدن مواضع عربستان سعودی و پشت کردن رسمی آل سعود به آرمان فلسطین حماس بازهم قرابت بیشتری به ایران پیدا کرد. تاجایی که در این سال ها چند بار اعلام شد که اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس قرار است به تهران بیاید ولی هر بار به دلایلی این سفر انجام نشد؛ آخرین مورد آبان ماه 97 مربوط به اجلاس کنفرانس وحدت اسلامی در تهران بود که مصر مانع سفر هنیه به ایران شد و از طریق ویدئوکنفرانس در اجلاس سخنرانی کرد. اسماعیل هنیه دی ماه سال گذشته در نامه ای به رهبر انقلاب از مواضع جمهوری اسلامی در زمینه فلسطین تقدیر و تشکر کرده بود. 

  اکنون سفر محمود الزهار در خلال یک بحران سیاسی در فلسطین انجام می شود؛ بحرانی که از انحلال پارلمان این کشور توسط دادگاه عالی و تشکیلات خودگران نشئت می گیرد. در سفر الزهار به ایران انتقاد از ضرباتی که کشورهای عربی و مسلمان به آرمان فلسطین زده اند، حرف مشترک مقامات کشورمان و رهبران فلسطینی بود. ظریف وزیر خارجه در دیدار این مسئول فلسطینی گفت: امیدواریم برخی دولت‌های اسلامی که به حمایت صهیونیست‌ها و آمریکا دل بسته‌اند به جهان اسلام بازگردند و بدانند صهیونیست‌ها دوست و شریک مطمئنی برای هیچ کس نیستند.‌ در این دیدار محمود الزهار نیز با بیان این که ایران از فلسطین «حمایت حقیقی» به عمل می آورد؛ ابراز امیدواری کرد رژیم صهیونیستی با مقاومت مردم فلسطین و حمایت جهان اسلام هر چه زودتر پایان یابد. به گزارش فارس، رئیس فراکسیون مقاومت در مجلس فلسطین با اشاره به اعلام انحلال مجلس فلسطین توسط محمود عباس خاطرنشان کرد: مجلس فلسطین به طور قانونی انتخاب شده است و باید دوره خود را تمام کند. براساس قانون اساسی فلسطین مجلس تحت هیچ شرایطی حتی وضعیت اضطراری هم نمی‌تواند منحل شود و باید به کار خود پایان دهد.

  الزهار: برخی کشورهای عربی با تلاش برای مقابله با جمهوری اسلامی مسیر تضعیف مقاومت را می‌پیمایند

  الزهار همچنین با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان هم دیدار و رایزنی کرد. شمخانی در این دیدار گفت: هرگونه اقدامی که موجب ایجاد انحراف در مسیر مبارزه با رژیم صهیونیستی به عنوان اصلی‌ترین تهدید جهان اسلام شود، خیانت به مسلمانان جهان تلقی می‌شود. وی پیروزی تحسین برانگیز مقاومت در جنگ پنج روزه اخیر را حاصل پایبندی به آرمان فلسطین و فداکاری در برابر زیاده خواهی رژیم صهیونیستی و ضعف و زوال بیش از پیش این رژیم دانست و با انتقاد از سازمان ملل به دلیل اجرا نکردن تعهدات خود برای بازسازی غزه و تامین حداقل‌های معیشتی و خدماتی برای ساکنان تحت محاصره، بر حمایت قاطع ایران از مقاومت و ملت مظلوم فلسطین و تداوم ارسال کمک‌های غذایی و دارویی به مردم غزه تاکید کرد. محمود الزهار هم در این دیدار تأکید کرد: هر اقدامی را که منجر به تایید این رژیم و چشم پوشی از باز پس‌ گیری سرزمین‌های فلسطین شود مردود می‌دانیم. الزهار هم در این دیدار گفت: برخی کشورهای عربی با تلاش برای مقابله با جمهوری اسلامی که عامل ثبات و صلح در منطقه است، مسیر تضعیف جبهه مقاومت و همکاری با دشمنان جهان اسلام را می‌پیمایند. محمود الزهار که وزیر خارجه سابق فلسطین هم هست، در روز شنبه نیز با علی لاریجانی رئیس مجلس و علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل دیدار کرده بود. این مقام فلسطینی به صورت رسمی برای سفر به نوار غزه از لاریجانی دعوت کرد. 

   

  خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف