• 1396/11/21

   11:1:32

  دولت اواخر هفته گذشته از طرحی با عنوان بازآفرینی شهری امید رونمایی کرد که طبق آن قرار است 1344 محله به سازی شود. ساکنان بافت فرسوده فقط زمین خود را تحویل داده و خانه ای با 20 درصد زیربنای بیشتر و استحکام در برابر زلزله 7.5 ریشتر تحویل خواهند گرفت. با توجه به ساخت دوبرابر واحد مسکونی در محله های بازآفرینی شده، مازاد املاک با نرخ سود 6 درصد در اختیار زوج های جوانی قرار خواهد گرفت که در صندوق مسکن یکم ثبت نام کرده اند.

   البته اما و اگرهایی درباره سرعت انجام کار، همراهی بانک ها، تصویب بودجه لازم، نرخ سود تسهیلات و به ویژه توان دولت در اجرای این طرح وجود دارد.به گزارش خبرگزاری ها، رئیس جمهور روز پنج شنبه در مراسم آغاز این طرح، در تشریح آن گفت: ساکنان بافت های فرسوده تنها کاری که باید انجام دهند واگذاری خانه است و به هر ساکن بافت فرسوده، مسکنی با ۲۰ درصد زیر بنای بیشتر تحویل می‌شود. به گفته روحانی، در این طرح توسعه گران (مجریان طرح)، با کمک بانک ها، می توانند دو برابر متراژی را که زمین در اختیار گرفته اند خانه بسازند که پس از آن نیمی از آن را در اختیار مالکان بافت های فرسوده قرار می دهند و نیمی دیگر را نیز به عنوان سهم خود خواهند فروخت.وی افزود: دولت فروش سریع ۵۰ درصد واحدهای ایجاد شده در طرح بازآفرینی امید را با انواع تسهیلات و مشوق هایی که برای آن در نظر گرفته شده است تضمین می‌کند. روحانی با بیان این که در این طرح توسعه دهندگان پولی را برای دریافت پروانه پرداخت نخواهند کرد و امور مشاوره ای نیز از شهرداری ها دریافت می کنند، اضافه کرد: همچنین زیرساخت های محله ها نیز تا پای ساختمان توسط دولت انجام خواهد شد.گفتنی است این طرح روز پنج شنبه در بوشهر، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران، اصفهان و خراسان رضوی به دستور رئیس جمهور آغاز شد.

  وام 6 درصدی به زوج های جوان

  وی با بیان این که یکی از اهداف دیگر طرح بازآفرینی شهری «امید» بحث مسکن زوج های جوان است، گفت: اگر زوج های جوان بتوانند پولی را در صندوق پس انداز مسکن سرمایه گذاری کنند، ما شش برابر آن را به آن ها تسهیلات با نرخ ۸ درصد پرداخت خواهیم کرد و اگر زوج های جوان بخواهند خانه خود را در بافت های نوسازی شده در طرح «امید» خریداری کنند، نرخ سود این تسهیلات به ۶ درصد کاهش خواهد یافت.

     فرا خبر

  اما و اگرهای سومین طرح مسکنی دولت

  دولت در حالی سراغ طرح جدید مسکنی خود رفته است که هنوز نه پرونده مسکن مهر را بسته و نه طرح مسکن اجتماعی را در عمل آغاز کرده است. این در حالی است که طرح جدید دولت، دارای پیچیدگی ها و نیازمند هماهنگی های بین دستگاهی و اجرایی بیشتری است. به ویژه آن که روز پنج شنبه هم با وجود شروع اجرای طرح، هنوز وزیر راه با اما و اگرهای بسیار درباره این طرح سخن گفت: "اگر این طرح ظرف 10 سال اجرایی شود..." یا این که گفت: "امیدواریم با اهرم کردن این بودجه از سوی دولت برنامه هر چه سریع تر آغاز شود". علاوه بر آن درباره نرخ سود طرح نیز، در همان مراسم، رئیس کل بانک مرکزی از سود 8 درصدی سخن گفت، وزیر راه درخواست کاهش نرخ سود را مطرح کرد و رئیس جمهور گفت که نرخ سود 6 درصد خواهد شد. با توجه به بایکوت شدن طرح پیشین دولت برای کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم در مهرماه امسال، به دلیل مخالفت بانک مسکن و بانک مرکزی، درباره قطعیت این موضوع نیز باید با دید تردید نگریست. ابهام دیگر هم این جاست که هنوز پیشنهاد دولت مبنی بر برداشت 2.5 هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه برای طرح مسکنی پیشگام (که مشابه همین طرح امید است) در مجلس تصویب نشده است.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف