• 1397/8/12

   11:9:54

  همزمان با اعلام بازگشت تحریم ها ،با اشاره به برخی معافیت های تحریمی و اختلاف ها در دولت آمریکا

  پس از برخی خبرها و اتفاقات اخیر در حوزه تحریم های آمریکا که نشان از عقب نشینی قدم به قدم واشنگتن و کم اثر شدن تحریم ها می داد، اکنون یک رسانه آمریکایی از «کاهش ضریب تاثیر» تحریم ها علیه تهران و «از هم پاشیدن کارزار تحریمی ترامپ علیه ایران» خبرداد. پایگاه اطلاع رسانی «واشنگتن فری بیکن» این تحلیل را ذیل خبری به نقل از برخی مقامات مسئول در دولت آمریکا ارائه کرد. این نشریه آمریکایی نوشته است: «مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا که در زمینه مسائل ایران فعالیت دارند، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه دولت آمریکا را به ادامه دسترسی ایران به سوئیفت متقاعد کردند.»  سوئیفت یا «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» موسسه مالی است که حدود 11 هزار موسسه مالی و بانک از بیش از 200 کشور جهان عضو آن هستند و براساس آمارهایی که پایگاه اینترنتی این نهاد ارائه کرده در سال جاری میلادی روزانه بیش از 28 میلیون پیام از طریق سوئیفت مبادله شده است.

  نقطه شروع اختلاف ها در کاخ سفید بر سر سوئیفت
  طی سه هفته اخیر کشمکش های داخلی در کاخ سفید بر سر قطع دسترسی ایران به سوئیفت به رسانه های آمریکا راه یافته بود اما این نخستین بار است که برخی منابع آگاه به صورت قطعی از تصمیم آمریکا مبنی بر قطع نکردن دسترسی ایران به سوئیفت، خبر می دهند. مقر سوئیفت در بلژیک قرار دارد و تحت قوانین بلژیک عمل می کند اما هیئت مدیره آن از مدیرانی از بانک‌های آمریکایی تشکیل شده است. اختلاف ها در دولت آمریکا به حدی است که حتی در برهه ای  «جی.پی مورگان» و «سیتی بانک» دو بانک بزرگ آمریکایی اعلام کردند که به قطع دسترسی ایران به بازارهای مالی بین المللی متعهد نخواهند بود. این اختلاف ها از جایی آغاز می شود که برخی مقامات ضد ایرانی کاخ سفید خواهان اعمال فشار بیشتر بر ایران و قطع هرگونه ارتباطات مالی تهران هستند. از جمله به تازگی «تدکروز» سناتور جمهوری خواه کنگره آمریکا از طراحی لایحه ای خبرداده که به دنبال قانونی کردن «قطع دسترسی ایران به سوئیفت» است. چندی قبل برخی مقامات آمریکایی «واشنگتن فری بیکن» گفته‌ بودند که کنگره در بحث داغی با وزارت خزانه‌داری آمریکاست که به دنبال باز نگه داشتن خطوط مالی است. طبق اعلام مقامات، کنگره تلاش می‌کند تحریم‌ها علیه ایران را که از 4 نوامبر اجرایی می‌شود تشدید کند و خواهان پایان دادن به دسترسی ایران به سوئیفت است که مبادلات خارجی بزرگ تهران را تسهیل می‌کند. در حالی که ترامپ و مقامات بلندپایه دولت شامل جان بولتون، مشاور امنیت ملی خواستار موضع سخت گیرانه علیه ایران شده‌اند، وزارت خزانه‌داری گویا اصرار دارد که اتصال ایران به سوئیفت بدون تغییر بماند که ممکن است به دلیل فشار از جانب متحدان اروپایی باشد.
  خطری که دلار را تهدید می کند!
  اختلاف نظر آمریکایی ها درباره تحریم ایران در دسترسی به سوئیفت زمانی آشکار شد که اتحادیه اروپا در اوایل مهرماه رسما از تلاش ها برای ایجاد «سازوکار مالی ویژه» موسوم به «SPV»  خبرداد که کار دورزدن تحریم های آمریکا علیه ایران را انجام می دهد و به جای دلار بر پایه یورو استوار شده و به نوعی یک سیستم مالی موازی سوئیفت است. موضوعی که برخی تحلیل گران آمریکا آن را خطری برای سیطره دلار در مراودات مالی جهان می دانند. این خطر را یک ماه قبل روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به مقامات این کشور گوشزد کرده بود: «خطر برای آمریکا آن جاست که سازوکار پرداخت به اتحادیه اروپا، تجربه با ارزشی در کارکردن خارج از حیطه مالی تحت نفوذ واشنگتن می‌دهد و جزئی همیشگی در سیستم پرداخت‌های بین‌المللی می‌شود.» هفته گذشته نیز برخی دیپلمات های اروپایی هشدار دادند که تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت و گاز ایران می تواند جهان را مجبور کند تا یک نظام بانکی جایگزین ایجاد کنند و نظام بانکی آمریکا و دلار را دور بزنند.
  کاهش مشارکت جان بولتون در فرایند تحریم های 4 نوامبر
  روز گذشته «واشنگتن فری بیکن» در حالی به نقل از مقامات آگاه اعلام کرد، مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا که در زمینه مسائل ایران فعالیت دارند، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا را به ادامه دسترسی ایران به سوئیفت متقاعد کردند  که طبق گزارش های دریافتی این پایگاه خبری، این امتیازات موجب خشم مقامات آمریکایی مخالف ایران و حتی کاهش مشارکت «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا در روند اجرای تحریم های 4 نوامبر(13 آبان) شده است. در این باره یکی از کارکنان ارشد کنگره آمریکا به واشنگتن فری بیکن گفت: «کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران از هم پاشید. مقامات دولت به ما می گفتند، با توجه به این که ایران مجبور خواهد شد صادرات نفت خود را به صفر برساند، دادن امتیازاتی در زمینه دسترسی به سوئیفت کار درستی است. اکنون آن ها می گویند، دقیقا الان شروع یک کارزار طولانی است، دادن امتیازاتی در زمینه سوئیفت و انرژی به ایران کار درستی است.» این اتفاقات همزمان با ارائه برخی معافیت های نفتی به هشت کشور برای ادامه مراوده با ایران رخ می دهد که نشان دهنده تضعیف شدن سازوکار تحریم های آمریکا علیه تهران است.
  اعلام تحریم های 4 نوامبر در روز عقب نشینی
  با این حال دولت  آمریکا روز جمعه اعلام کرد تمامی تحریم‌ها علیه ایران که به موجب توافق هسته‌ای برجام رفع شده بودند، بازگشته‌اند. این اتفاق درحالی است که آمریکا عملا در اجرای تحریم های نفتی با اعطای معافیت تحریمی به هشت کشور، در این حوزه آشکارا عقب نشینی کرده است. به گزارش فارس، بی.بی.سی و صدای آمریکا، این تحریم‌ها که از روز دوشنبه اجرایی می‌شوند، بخش‌های کشتیرانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند و دومین بسته تحریم‌هایی هستند که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه  ایران احیا می‌شوند. این موضوع را «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا و «استیون منوچین»، وزیر خزانه‌داری این کشور روز جمعه اعلام کردند.
  معافیت 8 کشور از تحریم های نفتی
  «پمپئو» در اظهارات خود گزارش‌های قبلی را تأیید و اعلام کرد: دولت ترامپ هشت کشور را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف خواهد کرد. وی گفت که این معافیت‌ها موقت خواهند بود و کشورها باید منابع جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند. نام این هشت کشور اعلام نشده است اما به گفته پمپئو هیچ کشور اروپایی در میان این هشت کشور نخواهد بود اما برخی رسانه ها از جمله صدای اروپای آزاد، نام ایتالیا را نیز در میان فهرست کشورهای معاف از تحریم های ایران ذکر کردند. بلومبرگ در گزارش روزگذشته خود از چین، ژاپن، هند و کره جنوبی به عنوان چهار کشوری که از تحریم های نفتی ایران معاف شده اند، یاد کرده بود. وزیر انرژی ترکیه هم طی سخنانی گفته بود که از برخی تحریم ها علیه ایران معاف شده است.
  تهدید سوئیفت و کانال مالی ویژه اروپا
  استیون منوچین، همچنین تلویحا بر قطع نشدن ارتباط همه بانک های ایرانی با شبکه سوئیفت  مهر تایید زد و گفت :«بانک  هایی که در لیست تحریم ها قراردارند باید توسط سوئیفت قطع ارتباط شوند .»هنوز لیست تحریم ها منتشر نشده اما این اظهار نظرمنوچین به این معناست که ارتباط همه بانک های ایرانی با سوئیفت قطع نشده است . وی گفت: سوئیفت که تسهیل کننده بین‌المللی مبادلات بانکی است، هم مشمول تحریم های آمریکا خواهد شد مگر آن که مبادلاتش فقط برای خریدهای بشردوستانه باشد. وی افزود: در صورتی که کشورهای اروپایی از طریق کانال ویژه ارتباط مالی مبادله‌ای با طرف‌های ایران که در بلژیک مستقر است انجام دهند، خزانه‌داری آمریکا از تمامی اختیارات خود برای مقابله با آن ها استفاده خواهد کرد.  وی همچنین گفت: خزانه‌داری قصد دارد روز دوشنبه نام ۷۰۰ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کند. وزیر خزانه‌داری آمریکا اضافه کرد: ۳۰۰ مورد از این تحریم‌ها جدید هستند. ۴۰۰ مورد دیگر نفرات و شرکت‌هایی هستند که تحریم‌ها علیه آن ها ذیل برجام رفع شده بود و مجدد به فهرست تحریم‌ها باز می‌گردند. همزمان نیز کاخ سفید در بیانیه‌ای ادعا کرده است مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی همچنان مشمول تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌شوند این درحالی است که آمریکا عملا اجازه نقل و انتقال مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را هم به ایران نمی دهد.
  غیبت معنادار بولتون در جلسه رونمایی از احیای تحریم ها
  همچنین براساس گزارش های منتشر شده «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در جلسه روزگذشته برای رونمایی از احیای تحریم‌ها علیه ایران حضور نداشته است. هرچند یک مقام آمریکایی روز جمعه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان ادعا کرد دلیل غیبت بولتون، تغییر برنامه کاری او بوده است اما پیشتر، واشنگتن‌اگزماینر و واشنگتن فری بیکن گزارش داده بودند که بولتون از نرم شدن مواضع کاخ سفید در اجرای تحریم‌ها علیه ایران مأیوس شده و از تصمیم اولیه برای قرائت بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا انصراف داده است.

   

   

   خبر مرتبط
  رئیس جمهور: گفت و گو با اروپا درباره مسائل منطقه ای آغاز شده است

   رئیس‌جمهور در یادداشتی که در روزنامه فایننشیال‌تایمز انگلیس منتشر شد با تاکید بر این که «برجام به خوبی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران اهل منطق و گفت و گوست» اظهار کرد: بر همین اساس است که با کشورهای اروپایی رایزنی و گفت وگوهای سیاسی درباره موضوعات مهم و مورد علاقه مشترک به ویژه مشکلات و بحران‌های موجود در منطقه را با هدف یافتن راهکارهای مناسب برای حل این بحران‌ها آغاز کرده‌ایم.  به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این یادداشت افزوده است: « یک‌جانبه‌گرایی، مهلک و چندجانبه‌گرایی به عنوان تنها اقدام مناسب، کم‌هزینه و کارا محسوب می‌شود. اروپا با سنت چندجانبه‌گرایی خود می‌تواند نقش مهمی را در راستای هویت و منافع خود و به منظور تقویت صلح و ثبات در جهان ایفا نماید. ایران به چندجانبه‌گرایی اعتقاد دارد و آماده است با همه کشورهای صلح‌دوست در این مسیر همکاری کند. همکاری ایران و اروپا، منافع درازمدت برای هر دو طرف و صلح و ثبات جهانی دربرخواهد داشت.» روحانی در این یادداشت با بیان این که «رویکرد دولت ترامپ در زمینه موضوعات تجاری، معاهدات بین‌المللی و برخورد تحقیرآمیز ترامپ حتی درباره  متحدان ایالات متحده، نظم جهانی را با چالش‌های جدیدی مواجه ساخته است» افزود: در یک کلام، سیاست یک‌جانبه‌گرایی، تبعیض نژادی، مسلمان‌ستیزی و تضعیف معاهدات مهم بین‌المللی از جمله معاهده تغییرات اقلیمی که توسط دولت فعلی آمریکا دنبال می‌شود از اساس با رویکرد چندجانبه‌گرایی و دیگر نظرات سیاسی - اجتماعی که اروپا آن را دنبال می‌کند، در تضاد است. رئیس جمهور برجام را «پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر» توصیف کرده و آورده است: «بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت وگوهای خوب و سازنده‌ای را با اعضای باقی مانده در برجام از جمله کشورهای اروپایی آن داشته‌ایم. مواضع این کشورها در حمایت از برجام ارزشمند بوده است. اکنون ضروری است سه کشور اروپایی به اضافه روسیه و چین (E3+2) قبل از اعمال تحریم‌های یک‌جانبه و فرامرزی جدید آمریکا، بسته نهایی خود را که ‌باید تحریم‌های آمریکا را جبران کند، ارائه و اجرایی نمایند. تنها از طریق بهره‌مندی ملت ایران از دستاوردهای برجام است که این توافق تاریخی تداوم خواهد داشت.»

   

  خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف