• 1396/12/21

   10:5:54

  متهم : عصبی شدم و با اتوبوس به ماموران حمله کردم

  متهم اصلی عامل شهادت 3 پلیس در ماجرای اغتشاشات ماه گذشته در گلستان هفتم تهران روز گذشته در نخستین جلسه دادگاه خود ضمن قبول مسئولیت قتل، رفتار خود را ناشی از عصبانیت پس از درگیری با پلیس بیان کرد.
  تقاضای قصاص در کیفرخواست دادستان
  به گزارش خراسان در این جلسه که با حضور نماینده دادستان، خانواده شهدای ناجا، محمدرضا ثلاث متهم پرونده و وکیل تسخیری وی برگزار شد، ابتدا محمد شهریاری معاون دادستان و سرپرست دادسرای امور جنایی در کیفرخواستی با بیان این که اتهامات محمدرضا ثلاث ۳ فقره قتل عمدی و اخلال در نظم عمومی است ، افزود: این فرد مسبب قتل رضا مرادی علمدار، محمدعلی بایرامی و رضا امامی بوده و اولیای دم این 3 نفر تقاضای اشد مجازات را دارند. وی بیان کرد: متهم در اعترافات خود اعلام کرد که با توجه به عصبی بودن با اتوبوسی که قبلاً در آن منطقه پارک شده بود به سمت یگان انتظامی حمله کرده است، وی نزد بازپرس به صراحت قتل عمد را قبول کرده است و در پاسخ به این که چرا در محل حضور داشتی گفته بود برای حمایت از برادر خودمان نعمت ریاحی در محل بودیم. متهم درباره انگیزه قتل نیز گفته است «عصبانی بودم». شهریاری درباره پرونده وضعیت روانی ثلاث نیز اظهار کرد : حسب اعلام نظر روان پزشکی، هم اکنون وی دچار درجاتی از افسردگی است اما این که وی پیش از این دچار اختلالاتی باشد که قوه عقل را زیر سوال ببرد، چنین چیزی مطرح نیست. در وضعیت فعلی وی حالت خطرناک ندارد. در سوالاتی که از خود متهم پرسیده شده ، وی اعتراف کرده است که ۱۵ سال پیش تریاک مصرف می کرده، اما اکنون ترک کرده است.
  وی در خصوص پرونده شخصیت متهم نیز گفت: حسب پرونده تشکیل شده، متهم از ازدواج اول دو فرزند دارد و پس از طلاق اول، اقدام به ازدواج مجدد کرده و سپس طلاق می گیرد. ثلاث گفته که ازدواج سومی هم داشته است اما سرنوشت آن مشخص نیست و حسب اظهارات متهم، وی فاقد مسکن و شوفر اتوبوس بوده است.
  نماینده دادستان تهران با اشاره به این که ثلاث سابقه کیفری دارد، گفت: ایراد ضرب و جرح، مواد مخدر، دو پرونده مالی و دو پرونده اخلال در نظم عمومی از جمله سوابق کیفری متهم است. متهم اظهار کرده که از ۱۵ سال پیش وارد دراویش شده و حسب اظهاراتش مسلمان و شیعه ۱۲ امامی است، همچنین وی اعلام داشته که عقاید خاصی به دراویش دارد و انگیزه خود را حمایت از برادران دینی اعلام کرده است. متهم در مرحله تحقیق از عملکرد خود پشیمان نبود اما اکنون ابراز پشیمانی می کند و بررسی ها نشان می دهد از لحاظ عقیدتی وی در وضعیت افراطی به سر می برد. شهریاری پس از اتمام کیفرخواست، حسب اجرای ماده ۲۷۹ قانون دادرسی کیفری  برای متهم از دادگاه درخواست قصاص کرد.
  اولیای دم : رضایت نمی دهیم
  در ادامه این دادگاه ، قاضی کشکولی به ترتیب از پدر و مادر هر کدام از شهدا و همسر محمد علی بایرامی خواست در جایگاه قرار گیرند و ضمن معرفی خود ، خواسته شان را از دادگاه مطرح کنند که همه اولیای دم تقاضای اشد مجازات و قصاص داشتند همچنین اولیای دم درخواست رئیس دادگاه را که طبق قانون خواستار عفو متهم شده بود نیز رد کردند. با اعلام درخواست قصاص از سوی اولیای دم و پس از یک تنفس 45 دقیقه ای، نماینده نیروی انتظامی در جلسه دوم در جایگاه حاضر شد و ضمن شرح ماوقع و خصوصیات نیروهای شهید پلیس و بیان این که نیروی انتظامی به خاطر جلوگیری از خونریزی بیشتر در آن شب از سلاح استفاده نکرد برای متهم تقاضای اشد مجازات کرد.
  ثلاث : برخلاف توصیه بزرگ درویشان عمل کردم
  با پایان سخنان نماینده ناجا، رئیس دادگاه متهم محمد رضا ثلاث را به جایگاه فراخواند تا دفاعیات خود را بیان کند. وی پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی ، ضمن معرفی کامل خود و سوابق کیفری اش ، اظهار کرد : ابتدا از خداوند برای خانواده های داغدار صبر و برای خودم رحمت آرزو می کنم . بنده مدتی جزو گروه دراویش بودم اما درویش نیستم زیرا بزرگ درویشان می گوید درویشی جز به صلح و دوستی و صفا نیست ولی بنده خلاف این توصیه عمل کردم. ثلاث شغل اصلی خود را رانندگی اتوبوس بیان کرد و در پاسخ به سوال قاضی دادگاه درباره این که آیا شما از هم‌گسیختگی شخصیتی دارید یا خیر، گفت: من هیچ گونه سابقه بیماری روانی و بستری شدن ندارم. متهم با بیان این که فعلا محل سکونت ندارد اظهار کرد: چند وقت پیش دستم شکست و نتوانستم سر کار بروم و چون 10 ماه کرایه منزل را پرداخت نکرده بودم صاحبخانه باقی پول پیش را برداشت و من هم اثاثیه خانه را به زلزله‌زدگان دادم و 10ماه است که مدتی است در خانه دوست و مدتی را در خانه مادر یا دخترم می‌گذرانم تا کاری پیدا کنم.
  نیروی انتظامی تا رسید شروع به زدن ما کرد
  وی در ادامه، اتهام مباشرت در قتل عمدی 3 نفر از ماموران ناجا و اخلال در نظم عمومی را رد کرد و گفت : نیروی انتظامی باید نظم را برقرار کند نه این که با چماق بزند. بر اثر باتوم پلیس سر من 17 بخیه خورد . زمانی که اولین ضربه را به من وارد کردند من عصبی شدم. من خودم فرزند دارم و این افراد فرقی با بچه‌های من ندارند. اما ایراد از نیروی انتظامی است که به آن ها آموزش نداده، چرا که تا به ما می‌رسند حمله می‌کنند. در واقع آن ها شروع کردند و نیروی انتظامی مقصر است. ما برای حمایت از برادر دینی خود که برایش پرونده سازی کرده بودند و می گفتند یک پراید دزدیده آمده بودیم . ما جلوی کلانتری شعار می دادیم تا او را آزاد کنند. ثلاث در پاسخ به سوال قاضی که پرسید چرا آن شب ها در خیابان پاسداران تجمع کردید گفت : برای این که دادستان شعبه سوم حکم جلب نورعلی تابنده بزرگ ما را صادر کرده بود . قاضی گفت : تو خودت حکم را دیدی ؟ متهم پاسخ داد : خیر در گوشی دوستانم دیدم.
  من عصبانی شدم اما دوستانم نشدند
  متهم درباره اتوبوس نیز گفت : راننده اتوبوس در موقع حادثه خودم بودم اما مالک آن را نمی شناختم . سوئیچ روی آن بود و من سوار شدم و چون سرم غرق در خون شده بود حالت عصبانیت به من دست داد و از آن‌جا که نیروی انتظامی سر من را شکسته بود به سمت آن ها رفتم . وقتی هم که از اتوبوس پیاده شدم  مرا گرفتند و تا کلانتری کتک زدند. آن لحظه اصلا دست خودم نبود.
  قاضی پرسید این سه قتل نتیجه عملکرد چه کسی بود که متهم جواب داد: نتیجه کار من بود. قاضی دوباره سوال کرد دیگر دوستانت هم کتک خوردند اما چنین عکس العملی نداشتند، چرا ؟ که متهم گفت: من عصبی شدم و آن ها نشدند. قاضی درباره تجهیزات داخل اتوبوس و کشف چاقو ، قمه و شمشیر از آن پرسید . ثلاث پاسخ داد: صندلی های اتوبوس را باز کرده بودم و هر شب تعدادی حدود 30نفر از دراویش که از شهرستان می آمدند آن جا می خوابیدند . وسایل آشپزی و دارو و مواد غذایی هم داشتیم اما چاقو و قمه ندیدم.
  قتل را قبول دارم
  وی در پاسخ به سوالی درباره این که قتل سه نفر را قبول داری ؟ گفت : اصل قتل را قبول دارم اما این که چند نفر بودند نمی دانم و ندیدم . وی همچنین اقرارات خود در مراحل بازپرسی و تحقیقات را قبول کرد . قاضی پرسید آیا در هنگام رانندگی با اتوبوس اشخاص خاصی را مد نظر داشتی ؟ وی پاسخ داد : اصلا جلوی چشمانم را نمی دیدم، شیشه اتوبوس کثیف بود و خون از سرم می آمد اما کلاه های انتظامی را می دیدم و به سمتشان رفتم. وی افزود: ماموران سلاح گرم و سرد نداشتند و فقط با باتوم می زدند. قاضی سوال کرد آیا از عملکرد خود پشیمانی؟ محمد ثلاث پاسخ داد: من به دستورات بزرگمان عمل نکردم و برخلافش رفتار کردم و الان پشیمانم. پس از اظهارات وکیل متهم که از اولیای دم تقاضای عفو و تخفیف مجازات را داشت ، قاضی کشکولی رئیس دادگاه با بیان این که در جلسه بعدی آخرین دفاعیات متهم اخذ خواهد شد، جلسه بعدی را روز دوشنبه 21 اسفند ماه اعلام کرد .

   

   

     حاشیه نگاری خبرنگار خراسان از جلسه دادگاه
  *جلسه دادگاه با یک ربع تاخیر نسبت به ساعت اعلام شده (11:30) در سالن اجتماعات دادگاه کیفری تهران ، با قرائت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد .
  *تعدادی از نیروهای یگان ویژه ، جلوی ساختمان دادگاه حضور داشتند و تعدادی نیز در داخل سالن نشسته بودند که برخی از همکاران و دوستان شهدای ناجا به شمار می رفتند .
  *حساسیت های امنیتی این دادگاه باعث شده بود حفاظت قوه قضاییه مراقبت های خاصی در زمینه ورود افراد به سالن دادگاه داشته باشد.
  *محمدرضا ثلاث متهم این پرونده در حالی وارد دادگاه شد که لباس زندان به همراه پا بند و دست بند داشت.
  *محسن اسماعیلی رئیس دادگستری کل استان تهران نیز در جلسه اول دادگاه حضور یافت.
  * هنگام قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان و تشریح وضعیت مقتولان حادثه، برخی از اعضای خانواده این شهدا گریه می کردند.
  *محمدرضا ثلاث دارای 9 فقره سابقه کیفری در تهران ، قم و بروجرد بوده و بارها بازداشت شده است.
  *پدر شهید بایرامی پس از حضور در جایگاه گفت: تقاضای هزار بار قصاص  دارم. فرزند من 40روز بود که عقد کرده بود و می خواست زندگی مشترکش را آغاز کند.
  *جلسه اول دادگاه همزمان با اذان ظهر پایان یافت و قاضی تا ساعت 13 تنفس اعلام کرد .
  *قاضی از متهم پرسید گوشی موبایل داری و از فضای مجازی استفاده می کنی؟که وی پاسخ داد گوشی دارم اما استفاده از فضای مجازی را بلد نیستم .
  *در پایان جلسه دوم، متهم و اولیای دم صورت جلسه دادگاه را امضا کردند و متهم به زندان منتقل شد .

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف