• 1396/12/21

   10:9:4

  معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد، آمارهایی از بدهی دولت را منتشر کرد که حاکی از حجم بدهی 430 هزار میلیارد تومانی دولت به بخش های مختلف است. بر این اساس، حدود یک سوم بدهی دولت مربوط به سازمان تامین اجتماعی است و پس از این سازمان، دارندگان اوراق بهادار و بانک مرکزی قرار دارند.

   


  دارندگان اوراق بهادار ، بانک مرکزی و بانک ها در رتبه های بعد
  به گزارش ایبنا، دفتر مطالعات بخش عمومی معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد، آمارهایی از بدهی دولت را منتشر کرد که نشان می دهد در پایان شهریور ماه 96، سازمان تامین اجتماعی بزرگ ترین طلبکار دولت بوده و مطالبات این سازمان از دولت حدود 33 درصد کل بدهی های دولت را به خود اختصاص داده است. پس از این سازمان، دارندگان اوراق بهادار و بانک مرکزی با سهم 16 درصدی از کل بدهی های دولت، بزرگ ترین طلبکاران دولت هستند. بعد از این گروه ها نیز بانک های دولتی با 13 درصد و بانک های خصوصی با 7 درصد در رده های بعدی قرار دارند.
  رمزگشایی از رقم بدهی های دولت
  با توجه به نسبت هایی که معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد اعلام کرده است، در صورت معلوم بودن یکی از اقلام بدهی های دولت، می توان تخمینی از کل بدهی های دولت را به دست آورد. در این زمینه، اواخر آذرماه امسال، علی دهقان کیا، نایب رئیس کانون بازنشستگان کارگران تهران، بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را 141 هزار میلیارد تومان بیان کرده است. با توجه به آمار فعلی وزارت اقتصاد و سهم 33 درصدی سازمان تامین اجتماعی از کل بدهی های دولت، می توان گفت که براساس این گزارش کل بدهی های دولت تاکنون، چیزی در حدود 430 هزار میلیارد تومان است. هرچند پیش از این آمارهایی بین 500 تا 700 هزار میلیارد تومان نیز از بدهی های دولت منتشر شده بود.


  طلبکاران خاص دولت
  گزارش وزارت اقتصاد تصریح کرده است که 44 درصد بدهی های دولت در زیرمجموعه بانک های دولتی، مربوط به بدهی به بانک ملی بوده و همچنین 11 درصد بدهی دولت در زیربخش بانک مرکزی نیز مربوط به بدهی سازمان هدفمندی یارانه ها به بانک مرکزی است. در بین بانک های خصوصی نیز طلبکارترین بانک، بانک تجارت است که 46 درصد بدهی های دولت به کل بانک های خصوصی را به خود اختصاص داده است. در حوزه اوراق بهادار اسلامی نیز حدود 36 درصد بدهی های دولت مربوط به اسناد خزانه اسلامی است.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف