• 1396/9/14

   8:9:4

  مدیر کل بنیاد مسکن با اشاره به اقدامات 8 ماه سپری شده از زلزله اعلام کرد

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی بااشاره به گذشت حدود هشت ماه از وقوع زلزله در شهرستان فریمان گفت: با تلاش های صورت گرفته و بسیج همه امکانات، پایان کار سفت کاری 90 درصد واحدهای زلزله زده فریمان صادر شده است.

  سید رضا موسوی نیا روز گذشته ضمن بازدید از روزنامه خراسان با سردبیر روزنامه دیدار و گفت و گو کرد وی در این دیدار  به بیان آخرین آمار عملکرد ساخت واحدهای زلزله زده فروردین ماه امسال در شهرستان فریمان پرداخت و گفت : از 1738 واحد نیازمند به بازسازی در شهرستان‌های فریمان، مشهد، سرخس و تربت جام، اکنون سقف و دیوار زنی های همه واحدها به طور کامل انجام شده است و 1547 واحد نیز با تکمیل باقی مانده فرایند احداث و دریافت تاییدیه های فنی پایان کار  سفت کاری خود را دریافت کرده اند. براین اساس پیشرفت فیزیکی تمام این پروژه ها در مجموع 98 درصد بوده است.

  موسوی نیا با بیان این که نمی توان تمام افراد را مجبور به احداث منازلشان کرد، تکمیل صد درصدی بازسازی منازل آسیب دیده را نیازمند صرف زمان و همکاری روستاییان زلزله زده دانست و افزود: در این بین، تعدادی روستاهای چند خانواری وجود دارد که ساکنان آن ها به صورت فصلی در روستاها اقامت دارند و اکنون روستا خالی از سکنه است و ما باید منتظر فصل بهار باشیم تا آن ها به روستا بازگردند و کار بازسازی را انجام دهند.

  این مقام مسئول همچنین خاطرنشان کرد: تمام این واحدهای ساخته شده به مدت 10 سال با پرداخت 80 هزار تومان، مشمول بیمه حوادث هستند که در خصوص مسکن روستایی کاری نوین است و برای اولین بار انجام شده است. وی همچنین با اشاره به کمک های مقام معظم رهبری و امام جمعه مشهد به حادثه دیدگان این واقعه به تشریح روند رساندن این کمک ها به دست جامعه هدف آن پرداخت. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همچنین درباره اجرای طرح هادی در روستاهای استان نیز گفت: حدود 83 روستا در این طرح مطرح شد و از این تعداد 48 روستا را اکنون در دستور کار قرار داده ایم و 30 میلیارد برای اجرای طرح های هادی در این روستاها تخصیص داده شده است. با این اعتبار اجرای طرح هادی در 10 روستا به مراحل پایانی خود رسیده است و اگر شرایط جوی اجازه دهد، هر هفته طرح هادی چند روستا را به اتمام می رسانیم. موسوی نیا با بیان این که در سال های ابتدایی انقلاب، روند تبلیغات بنیاد مسکن به دلایلی متوقف شد، از تداوم این توقف تا کنون گلایه  و ابراز امیدواری کرد روند ارتباط این ارگان با رسانه ها و مردم تقویت شود.

   

  مقاوم سازی 75درصد واحدهای مسکونی روستایی تا سال 1405 

  در ادامه معاون امور بازسازی و مسکن روستایی اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی با بیان این که طرح جامع مسکن روستایی سال گذشته نوشته شده و در هیئت دولت به تصویب رسیده است، افزود: براساس این طرح تا سال 1405 میزان 75 درصد از واحدهای مسکن روستایی کشور باید مقاوم سازی شود و ما نیز در خراسان رضوی باید به حدود این آمار دست یابیم.

  حسن حسینی ادامه داد: همچنین از سال 1384 طرحی تحت عنوان نوسازی و به سازی مسکن های روستایی ابلاغ شد تا براساس آن سالانه 200 هزار مسکن روستایی در کشور ساخته شود که سهم استان ما حدود 15 تا 16 هزار واحد در سال است؛ البته چند سال در این بین به دلیل بروز مشکلاتی در آن وقفه هایی ایجاد شد. تا کنون ما برای حدود 132 هزار واحد با بانک ها قرار داد منعقد کرده ایم و حدود چهار هزار قرارداد دیگر هم در دست انجام است .بااین وصف تا کنون بیش از 110 هزار واحد از این مسکن ها به پایان رسیده است. وی با اشاره به سرشماری سال 90، تعداد واحد مسکن روستایی استان را 443 هزار واحد بیان کرد و افزود: تعداد زیاد واحدهای مسکونی روستایی خراسان رضوی نسبت به دیگر استان های کشور سبب شده است از لحاظ درصد عملکرد، وضعیت مطلوبی نداشته باشیم؛  این در حالی است که از لحاظ تعداد واحد و میزان پیشرفت جزو استان های برتر هستیم.

  حسینی افزود: مقاوم سازی 15 هزار و 700 واحد سهمیه امسال استان است که تا کنون 8300 واحد به استان ابلاغ شده و از این بین برای حدود شش هزار واحد انعقاد قرارداد انجام شده است و حدود سه هزار واحد هم پایان کار خود را دریافت کرده اند. وی به اقدام دیگر بنیاد مسکن استان، اشاره کرد و افزود: طرحی در بنیاد برای واحدهای محرومان اجرا می شود که طی آن از محل حساب 100 امام‌خمینی(ره) پرداخت مبالغی به صورت بلاعوض به این افراد که نه تحت پوشش کمیته امداد هستند و نه بهزیستی تا سقف هشت میلیون تومان برای تکمیل واحدهایشان پرداخت می شود؛ البته امسال مصوبه جدیدی در این خصوص ابلاغ شد که این کمک برای واحدهایی هم که می‌خواهند کار بازسازی واحد خود را شروع کنند و مستحق هستند انجام شود. حسینی در پایان گفت: تا کنون در سال جاری حدود دو میلیارد و 800 میلیون تومان به 732 نفر پرداخت شده و با پیگیری های صورت گرفته علاوه بر این حدود 13 و نیم میلیارد تومان دیگر هم در قالب این طرح برای استان تخصیص یافته است.

   

   

  jpgfile_19699_597822_636480295334883551.jpg

  نام عکاس : وحید بیات

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف