• 1396/8/23

   13:43:22

  احتمال ورود شورای عالی امنیت ملی به موضوع ایجاد دفتر اتحادیه اروپا

   سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران نیاز به مصوبه‌ شورای عالی امنیت ملی دارد یا نه؟ اظهار کرد: اقداماتی که در مباحث کلان می‌تواند مطرح باشد علاوه بر وزارت خارجه، دستگاه‌های ذی‌ربط نیز نظرات خود را در ارتباط با آن اعلام می‌کنند و بحث دفتر اتحادیه اروپا در تهران می‌تواند در این چارچوب مطرح و مورد ارزیابی واقع شود.

  بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دارد

  به گزارش خراسان، بهرام قاسمی در نشست هفتگی خود با رسانه ها همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات جواد لاریجانی مبنی بر اهداف اتحادیه اروپا از تاسیس دفتر در ایران از جمله تلاش آن ها برای حمایت از همجنس‌گرایان و کسانی که آن ها را حامیان فتنه خوانده است، اظهار کرد: دوستان نظر خود را دارند و نظرات‌شان می‌تواند محترم باشد و من عموما علاقه‌مند نیستم که در مورد نظرات دیگران ورود پیدا کنم و صحبتی داشته باشم.

  وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت آقای جهانگیری در دیدار با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا اعلام کرده که ایران با تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران موافقت کرده است، بیان کرد: من چنین خبری را از قول معاون آقای رئیس‌جمهور نشنیدم.وی افزود: بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران از مدت‌ها پیش مطرح شده بود و مدتی است که در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دارد. هر زمان اجماع لازم و پروسه مقدماتی کار فراهم شود ما در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.قاسمی همچنین به خبر برخی از رسانه‌ها مبنی بر مرتبط بودن سفر هیئت اقتصادی اتحادیه اروپا با تاسیس دفتر این اتحادیه در تهران اشاره کرد و گفت: آن چه در برخی از رسانه‌ها در این زمینه مطرح شد خبر غلطی بود.سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین با بیان این که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته وزرای امور خارجه فرانسه و انگلیس تا پایان سال 2017 میلادی به تهران سفر خواهند کرد ، افزود: سفر وزیر خارجه انگلیس در دستور کار روابط دو کشور بوده و زمان آن در حال تنظیم و بررسی است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا قبل از انتهای سال 2017 میلادی انجام خواهد شد همچنین سفر آقای ماکرون رئیس جمهور فرانسه به تهران نیز در دستور کار دو کشور قرار دارد و تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نیست اما احتمالا این سفر بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران انجام خواهد شد. وی در عین حال موضع‌گیری‌های رئیس‌جمهور فرانسه را در خصوص برنامه موشکی ایران دقیق ندانست و گفت: ما خواستار این هستیم که آن ها با درایت بیشتری به مسائل منطقه توجه و به این موضوع دقت کنند که برخی بدخواهان می‌خواهند روابط ایران با اروپا را تحت تاثیر قرار دهند. سفر آتی مقامات فرانسوی به تهران می‌تواند در کاستن برخی از اختلافات در مورد بعضی از زمینه‌ها موثر باشد و قطعا در این سفرها درباره مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی صحبت خواهد شد.

  رد هرگونه مذاکره موشکی با اروپا

  سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی بر مذاکره ایران با دیگر کشورها در ارتباط با فعالیت‌های موشکی کشورکه در مقاله یکی از روزنامه ها مطرح شد ، اظهار کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که در مورد مباحث موشکی و موضوع دفاعی ایران با هیچ کشور و هیچ فردی گفت‌وگو نخواهیم داشت.

  از نامه‌نگاری مسعود بارزانی با مقامات ایرانی اطلاعی ندارم

  وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر این که گویی آقای مسعود بارزانی به تازگی نامه‌نگاری‌هایی را با مقامات ایرانی و ترکیه‌ای انجام داده و درخواست گفت‌وگو داشته است، گفت: من در مورد نامه‌نگاری‌های آقای بارزانی با مقامات ایرانی اطلاعی ندارم.

  حتی نمی‌توانیم مواد غذایی به یمن صادر کنیم

  قاسمی درباره اظهارات برخی از رسانه‌ها مبنی بر مرتبط دانستن ایران به حمله موشکی انصارا... یمن به عربستان و فضاسازی‌هایی که در این زمینه علیه ایران صورت گرفت، تصریح کرد: رسانه‌ها سخنان خود را مطرح می‌کنند و تبلیغات خود را بر اساس نوع وابستگی‌هایی که دارند به پیش می‌برند. ایران دخالتی در موضوع یمن ندارد و ما هیچ نوع سلاحی را به یمن ارسال و صادر نمی‌کنیم و اصلا امکان ارسال آن وجود ندارد. ما حتی نمی‌توانیم مواد غذایی به این کشور صادر کنیم. به نظر می‌رسد آن چه در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد سلاح‌های قبلی است که در پادگان‌های یمن وجود دارد و یمنی‌ها توانسته‌اند زیر فشارهای بمباران عربستانی‌ها برای دفاع از خود تا حدی این موشک‌ها و تسلیحات را تکامل و ارتقا دهند.

  درباره مواضع ضد ایرانی سعد حریری در روزهای آینده صحبت می‌کنم

  وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات ضدایرانی یک شنبه شب سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان، گفت: تا آن جا که شنیده‌ام رئیس‌جمهور لبنان خواسته بودند که سخنان ایشان از شبکه‌های لبنان پخش نشود، چرا که ایشان مطمئن نبودند که آقای حریری وضعیت‌شان در عربستان چگونه است و تحت چه شرایطی قرار است صحبت کنند. من در مورد مباحث ضدایرانی که توسط ایشان مطرح شده اظهارنظری نمی‌کنم و این موضوع را به روزهای آینده واگذار می‌کنم. ایران ارتباطات خوبی با احزاب، گروه‌ها، ‌دولت لبنان و خود آقای سعدحریری داشته و روز قبل استعفا، آقای حریری و آقای ولایتی با یکدیگر ملاقات مثبت و صمیمی داشتند و درباره همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرده‌اند.قاسمی گفت: شاید صحبت‌های یک شنبه آقای حریری یک کورسو و نور امیدی باشد که وی به لبنان برگردد و تلاش کند که وضعیت در لبنان به شرایط قبلی باز گردد و به آرامش در این کشور کمک کند.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف