• 1398/10/14

   11:41:27

   

  وزارت دفاع روسیه: خدمات ژنرال سلیمانی در مبارزه با گروه تروریستی داعش انکار نشدنی است

  اما حادثه تروریستی شهادت حاج قاسم سلیمانی روز گذشته به داغ ترین خبر در دنیا تبدیل شد و شخصیت های بسیاری در کشورهای مختلف به این اتفاق مهم، واکنش نشان دادند . اولین واکنش ها به صورت طبیعی از شخصیت ها و گروه های عضو محور مقاومت بود،   محوری که سردار سلیمانی عمر خود را برای تقویت آن صرف کرد.

  نصرا...: «قصاص عادلانه» مأموریت مقاومت است

  «سید حسن نصرا...» دبیر کل حزب‌ا... لبنان در بیانیه‌ای با بیان این که به شهادت سردار سلیمانی «غبطه» می‌خورم، افزود:‌ «ماهایی که بعد از ایشان باقی مانده‌ایم، راه او را تکمیل و اهدافش را محقق و پرچمش را در همه میادین [جهاد] برافراشته خواهیم کرد». دبیر کل حزب‌ا... لبنان «قصاص عادلانه» را مأموریت مقاومت دانست و تأکید کرد که «قاتلان آمریکایی با این جنایت بزرگ، به هیچ یک از اهداف خود نخواهند رسید».

   بشار اسد رئیس جمهور سوریه در پیام تسلیتی به رهبر انقلاب نوشت : «یاد شهید سلیمانی در اذهان ملت سوریه باقی خواهد ماند و ملت سوریه هرگز ایستادن سلیمانی در کنار ارتش عربی سوریه در دفاع از این کشور ضد تروریسم را فراموش نخواهد کرد و اطمینان داریم که این جنایت عزم محور مقاومت برای ایستادگی در برابر سیاست‌های تخریبی آمریکا را افزایش خواهد داد.»

   ریاست‌جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که تجاوز آمریکا مبنی بر ترور شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و شهید حاج ابومهدی المهندس، پیامدها و عواقب امنیتی در عراق و منطقه خواهد داشت.

   در این بیانیه تجاوز علیه فرماندهان امنیتی نهاد نظامی عراق محکوم شده و با اشاره به این که بدون شک این تجاوز آثار و پیامدهای امنیتی در عراق و منطقه به دنبال خواهد داشت، بر لزوم عقلانیت و تلاش برای مهار آثار این تجاوز که تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه و عراق است، تأکید شده است. 

  دفتر سیاسی جنبش انصارا... یمن ترور فرمانده نیروی قدس سپاه ایران را «جنایت جنگی علیه امت اسلام» توصیف کرد و افزود، آمریکا خیال می‌کند که از «شهید سلیمانی» خلاص شده است. انصارا... در این بیانیه نوشت: «آمریکا با این تجاوز، جنایتی جنگی در حق کل امت [اسلام] و کل محور مقاومت و مسئله فلسطین مرتکب شد.»

  گروه های مقاومت فلسطینی نیز در بیانیه هایی یاد این شهید بزرگ را گرامی داشتند .

  جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه خود اعلام کرد که سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس دو فرمانده منحصر به فرد و شاخص در مواضع جهادیشان در فلسطین و منطقه به شمار می‌رفتند. ابوحمزه سخنگوی سرایا القدس نیز گفت که محور مقاومت هرگز شکست نخواهد خورد و انسجام و قدرت خود را در مقابله با پروژه‌های صهیونیستی آمریکایی افزایش خواهد داد.

  ابو احمد فواد معاون دبیر کل جبهه مردمی برای آزادسازی فلسطین در واکنش به خبر شهادت سردار سلیمانی گفت: آمریکا با ترور او درهای جهنم را به روی خود گشود و ترور سردار سلیمانی بدون مجازات نخواهد ماند.

  معاون جبهه مردمی برای آزادسازی فلسطین خاطرنشان کرد: ترامپ صاحب ذهنیت جنایت کارانه است ،هدف همیشگی سلیمانی، قدس و آزادسازی سراسر فلسطین بود. نه فقط ایران بلکه همه نیروهای مقاومت دغدغه پاسخ به این جنایت را دارند.

  جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز در بیانیه‌ای نوشت : شهادت سردار قاسم سلیمانی از فرماندهان برجسته نظامی ایرانی را که نقش به سزایی در حمایت از مقاومت فلسطین در تمامی عرصه‌ها داشت، خالصانه به رهبران و ملت ایران تسلیت می‌گوییم.

  از سوی دیگر کشورهای اروپایی نیز واکنش های ضد و نقیض و محتاطانه ای به شهادت سردار سلیمانی داشتند .  

  امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به شهادت سردار سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران واکنش نشان داد و بدون محکوم کردن حمله تروریستی آمریکا در ترور آشکار یکی از فرماندهان ایرانی با کمال وقاحت گفته که ایران نباید اقدامی انجام دهد که باعث تشدید تنش‌ها شود!انگلیس و آلمان هم مواضع مشابهی گرفته اند. 

  وزارت دفاع روسیه: خدمات ژنرال سلیمانی در مبارزه با گروه تروریستی داعش انکار نشدنی است

  با این حال به گزارش ایرنا، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای با اشاره به خدمات سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش در عراق و سوریه ، ترور او را موجب متشنج شدن اوضاع سیاسی و نظامی در منطقه خاورمیانه و تاثیر منفی بر ساختار امنیت بین الملل ارزیابی کرد . در بیانیه روز جمعه وزارت دفاع روسیه گفته شده است: خدمات ژنرال سلیمانی در مبارزه با گروه تروریستی داعش انکار نشدنی است. در این بیانیه خاطرنشان شده است: تحت رهبری قاسم سلیمانی تا مدت ها پیش از شکل گیری ائتلاف به اصطلاح بین المللی تحت سرپرستی آمریکا مقاومت مسلحانه دربرابر گروه تروریستی داعش و القاعده در سوریه و عراق سازمان دهی شده بود. وزارت دفاع روسیه افزوده است: ترور سلیمانی توسط آمریکا به متشنج شدن اوضاع سیاسی و نظامی در منطقه خاورمیانه منجر خواهد شد و بر کل ساختار امنیت بین المللی تاثیر منفی می گذارد. در بیانیه آمده است: اقدامات کوته بینانه آمریکا که با قتل ژنرال سلیمانی متجلی شده است به متشنج شدن اوضاع منطقه منجر خواهد شد. همچنین  وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای درباره ترور سردار سلیمانی از این اقدام آمریکا ابراز نگرانی کرد.  «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین از تماس تلفنی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود درباره ترور سردار «قاسم سلیمانی» توسط نظامیان تروریست آمریکایی در بغداد، خبر داد و گفت که پوتین در تماس تلفنی با ماکرون از ترور سردار سلیمانی ابراز نگرانی کرد  و عملیات آمریکایی‌ها را مسبب افزایش تنش‌ها در منطقه دانست.   وزارت خارجه چین با صدور بیانیه‌ای از طرف‌های درگیر خواست آرامش خود را حفظ کنند و خویشتن‌داری نشان دهند و گفت: «ما همواره مخالف استفاده از قوه قهریّه [در مسائل بین‌المللی] بوده‌ایم و اکنون نیز وضعیت را به دقت پیگیری می‌کنیم».

  گزارشگر سازمان ملل: ترور هدفمند قاسم سلیمانی نقض قوانین حقوق بین الملل است

  اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل، با انتشار پیام‌هایی در توئیتر در این باره نوشت: ترور هدفمند قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس غیرقانونی و نقض قوانین حقوق بین الملل است. استفاده از پهپادها و دیگر تجهیزات برای ترور هدفمند قانونی نیست.

  عربستان سعودی که به عنوان کارخانه تروریست پروری در منطقه بیشترین ضربات را از قاسم سلیمانی خورده بود نیز از قول یک مقام مسئول سعودی خواستار خویشتن داری برای جلوگیری از بحرانی‌تر شدن اوضاع در منطقه شد. این مقام سعودی اضافه کرد که این کشور اوضاع در عراق را تحت نظر دارد و پیشتر نیز درباره پیامدها هشدار داده بود.وی همچنین از جامعه بین‌الملل خواست تا به مسئولیت خود برای تضمین ثبات در منطقه عمل کند.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف