• 1396/8/23

   13:38:35

  هدررفت نیمی از بودجه عمرانی و آینده فروشی از طریق اوراق مشارکت

  رئیس دیوان محاسبات ضمن تشریح آسیب های بودجه کشور، دو تصویر تکان دهنده از بودجه را در قالب طرح های عمرانی و فروش اوراق مشارکت مطرح کرد. وی در همین زمینه به 755 طرح عمرانی بدون مشخص بودن تاریخ اتمام پروژه و بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت قبلی از طریق عرضه اوراق مشارکت جدید اشاره کرد.به گزارش خراسان، عادل آذر در نشست روز گذشته در مجلس با ارائه گزارشی در زمینه وضعیت بودجه ریزی به مقایسه تخصیص بودجه عمرانی و جاری پرداخت و گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد که عدد ریالی بودجه عمرانی افزایش یافته اما اتفاق عجیبی در این زمینه رخ داده است، چرا که طبق آمار‌ها ، تخصیص بودجه عمرانی در سال ۹۰، ۲۵ درصد و در سال ۹۵، ۱۳ درصد بود. این درحالی است که تخصیص بودجه هزینه‌ای در سال ۹۰، به ۷۴ درصد و در سال ۹۵، به ۸۷ درصد رسیده بود و این نشان می‌دهد که در واقع عمرانی را تعطیل کرده ایم.

  اوراق مشارکت جدید برای بازپرداخت اوراق قبلی
  وی همچنین بیان کرد: اتفاق عجیب دیگری که در حال رخ دادن است، این است که اعتبارات فروش دارایی‌های سرمایه‌ای، از محل اوراق مشارکت و اسناد خزانه تامین می‌شود که آن را باید به آینده فروشی تعبیر کرد.رئیس دیوان محاسبات با اشاره به این که هم اکنون برای بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت به جای پول از اوراق استفاده می‌کنیم، گفت: متأسفانه این موضوع توسط دولت درخواست می‌شود و نمایندگان مجلس نیز در بودجه آن را به تصویب می‌رسانند.
  30 درصد بودجه در اعتبارات متفرقه
  رئیس دیوان محاسبات کل کشور ضمن انتقاد از بی‌انضباطی در بودجه‌ریزی، نبود شفافیت و انحراف‌های هدف‌گذاری شده ادامه داد: به عنوان مثال در سال ۹۶ بیش از ۳۰ درصد از بودجه عمومی اعتبارات متفرقه بوده است که این مهم از مصادیق بی‌انضباطی در بودجه‌ریزی محسوب می‌شود. اگر نظام بودجه‌ریزی هدفمند باشد چنین بی‌انضباطی‌هایی برطرف خواهد شد.آذر با اشاره به این که درآمد‌های اختصاصی یکی از مفسده‌های بودجه است، افزود: پرداخت‌های نامتعارف که به آن‌ها انتقاد می شود؛ برگرفته از همین درآمد‌هاست، بنابراین هر قدر سهم این بخش در بودجه بیشتر باشد، نظارت نیز سخت‌تر می‌شود.
  آمارهای تکان دهنده درباره طرح های عمرانی
  وی با اشاره به این که متأسفانه در قانون بودجه کشور طرح‌هایی وجود دارد که بیش از ۴۱ سال عمر دارند، ادامه داد: به عنوان مثال ۲۷ طرح بیش از ۴۱ سال، ۴۴ طرح  ۳۱ تا ۴۰ سال و ۲۸۴ طرح ۲۱ تا ۳۰ سال عمر دارند که در بودجه ذکر می‌شوند.رئیس دیوان محاسبات کل کشور با انتقاد از این که ۷۵۵ پروژه وجود دارد که سال اتمام آن ذکر نشده است، افزود: میانگین مدت اجرای پروژه‌های عمرانی معادل 14.2 سال است (حدود 3.3 برابر مدت زمان پیش‌بینی شده) به عبارتی اگر این پروژه‌ها به موقع اجرا می‌شد، شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.آذر تصریح کرد:از هر 100 تومان اعتبار برای طرح‌ها ۵۲ تومان به خروجی تبدیل می‌شود بنابراین ۴۸ تومان آن هدر می رود که نشان‌دهنده نبود کارایی است.
  یک درصد از بودجه شامل اعتبارات خارج از شمول
  وی با اشاره به این که نظارت صحیحی بر بسیاری از دستگاه‌های اجرایی مثل مناطق آزاد تجاری، شرکت‌های نسل دوم و ... وجود ندارد، اظهار کرد: موضوع اعتبارات خارج از شمول نیز از دیگر بی نظمی‌های نظام بودجه ریزی است که امکان نظارت را به صفر می‌رساند. هم اکنون یک درصد از بودجه عمومی کل کشور شامل اعتبارات خارج از شمول است که رقم قابل توجهی است.

   

  رشد 550 درصدی استقراض در 6 سال
    چنان‌که نمودار نشان می‌دهد، واگذاری دارایی های مالی یا همان استقراض دولت طی سال های اخیر، رشد فزاینده ای داشته است. دولت در شش ماهه اول سال 91، کمتر از چهار هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق استقراض داشت که این رقم در نیمه اول امسال به بیش از 25 هزار میلیارد تومان رسیده، یعنی 550 درصد رشد کرده است. در طرف دیگر، به مرور سررسید انواع اوراق بدهی، اوراق مشارکت و وام های دریافت شده فرارسیده و باعث شده است در نیمه اول امسال، تملک دارایی های مالی (یا همان بازپرداخت اصل و سود بدهی ها) 259 درصد نسبت به سال قبل رشد کند و به بیش از هفت هزار میلیارد تومان برسد. این رقم نسبت به سال 90 ، 12 برابر شده یعنی 1100 درصد رشد کرده است.

   

   

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف