• 1397/2/26

   9:10:28

  لاوروف: اروپایی ها تاکید کرده اند در برابر آمریکا تسلیم نمی شوند

  جدی ترین روز مذاکرات ایران و اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام، دیروز در حالی سپری شد که تا لحظه تنظیم این گزارش جزئیاتی از دیدار شب گذشته ظریف با وزرای خارجه سه کشور اروپایی و موگرینی منتشر نشده است. پیشتر ترزامی نخست وزیر انگلیس اعلام کرده بود که بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام در این نشست رونمایی شود.وزیر خارجه روسیه هم خبر داده که اروپایی‌ها طی تماس‌هایی با روسیه بر آمادگی خود برای تسلیم نشدن در قبال فشارهای آمریکا و متوقف نشدن همکاری‌ها با ایران تأکید کرده‌اند، در عین حال اشاره معاون لاوروف مبنی بر این‌که ادامه برجام بدون امتیاز ایران ممکن نیست، غیرمنتظره بود و دیروز به یک موضوع بسیار پربازنشر در رسانه های ایران و جهان تبدیل شد. 

  4 موضوعی که ایران خواستار تضمین در آن هاست

  پایگاه تابناک هم در گزارش خود از محل مذاکرات ظریف در بروکسل، «مبادلات بانکی، فروش نفت و حمل و نقل و بیمه» را از مهم ترین محورهایی اعلام کرده که مقامات ایرانی درباره آن خواهان تضمین شده اند. روحانی پیشتر در گفت و گو با ماکرون همین موضوعات را به عنوان محورهایی که ایران باید از اروپا تضمین بگیرد، مطرح کرده بود.

  ظریف: دیدار خوب و سازنده‌ای داشتیم

  ظریف روز گذشته پس از دیدار ابتدایی خود با موگرینی گفت: دیدار خوب و سازنده‌ای داشتیم. به گفته وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط همه طرف های باقی مانده و بهره مندی ایران از منافع برجام و این که این بهره مندی ها تضمین شود، تأکید شد. به گزارش ایسنا، ظریف افزود: در طول یکی دو هفته آینده مذاکرات را به صورت مشترک در سطح سیاسی و کارشناسی ادامه می دهیم و در زمینه روش هایی که می شود منافع ایران و سایر طرف ها را تضمین کرد، صحبت می کنیم. رئیس جمهور کشورمان روز گذشته بار دیگر شرط ایران برای ماندن در توافق هسته ای را اعلام و تأکید کرد منافع ایران در برجام بدون آمریکا باید تامین شود.

  سخنگوی موگرینی دیدار او با وزیر خارجه ایران در بروکسل را «بسیار سازنده» توصیف کرد.ظریف دیروز پیش از نشست با وزرای سه کشور اروپایی با همتای بلژیکی خود دیدار کرد. وزیر امور خارجه بلژیک در این دیدار اعلام کرد: اتحادیه اروپا در حال جست وجوی راه هایی برای حفاظت از شرکت های اروپایی فعال در ایران در برابر تحریم های آمریکاست. ظریف هم در پاسخ به سوالی در خصوص امکان تهدید شرکت‌های اروپایی توسط آمریکا به دلیل تجارت با ایران گفت: این موضوع به اتحادیه اروپا و‌ اعضای این اتحادیه بستگی دارد که از تامین منافع ایران و‌خودشان اطمینان حاصل کنند و این که به تخلف قانونی آمریکا پاداش ندهند.

  موضع  بحث بر انگیز معاون وزیر خارجه روسیه 

  لودریان وزیر امور خارجه فرانسه هم پس از دیدار با همتای انگلیسی خود اظهار کرد: موضع ما مبتنی بر عزم و اتحاد بوده و اراده ما بر این است که این توافق را زنده نگه داریم. در موضعی خبرساز و غیرمنتظره سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه با بیان این که امکان بحث و گفت وگو درباره آینده برجام بدون مشارکت آمریکا وجود دارد، گفت: «حفظ توافق هسته ای بدون آن که تهران امتیازاتی بدهد غیرممکن است.» به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، ریابکوف همچنین گفته است، وزارت خارجه روسیه معتقد است که آمریکا در تصمیم خود برای وضع مجدد تحریم‌های یک جانبه علیه ایران تجدید نظر نخواهد کرد. وی با بیان این که مسکو خروج ایران از توافق هسته‌ای را محتمل می‌داند، افزود: «اتحادیه اروپا به حفظ همکاری‌ها با ایران با وجود تحریم‌ها مصمم است. آن ها تجربه مشابه دارند.»اظهارات منتشر شده توسط معاون وزیر خارجه روسیه در حالی بود که ساعتی بعد از این اظهارات، زمزمه ها از ترجمه اشتباه آن آغاز شد. به گزارش انتخاب، برخی خبرنگاران روس در توئیتر از ترجمه اشتباه رویترز از سخنان ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه خبر داده اند. بنا بر این گزارش ترجمه درست سخنان ریابکوف این طور است که «...آمریکا وانمود می‌کند بدون امتیاز جدید از سوی ایران، حفظ برجام غیرممکن است.» وزیر خارجه روسیه در موضعی که به نظر می رسد با اظهارنظر گفته شده از معاونش زاویه دارد، از آمادگی اروپایی ها برای تسلیم نشدن در قبال فشارهای آمریکا و متوقف نشدن همکاری‌ها با ایران خبر داده است. لاوروف گفته است: «مسکو روابط تجاری بیشتر با ایران از جمله اقدامات جبرانی با دیگر طرف‌های باقی مانده در برجام را به گفت‌وگو خواهد گذاشت.» وزیر خارجه روسیه که در کنفرانس خبری با همتای فیلیپینی خود در مسکو صحبت می کرد، ادامه داد: یک چیز مشخص است. آمریکا با خروج از برجام تمام حقوق خود ذیل این سند را از دست داده است چرا که در این سند مفادی وجود دارد که به مشارکت‌کنندگان در آن حقوق خاصی اعطا می‌شود. 

  آلمان: اروپا اتحاد خود را حفظ کرده است 

  دیروز پوتین و ماکرون رؤسای جمهور روسیه و فرانسه در تماسی تلفنی بر تعهد به برجام تأکید کردند. به گزارش فارس، وزیر خارجه آلمان هم در اظهاراتی گفت: کشورهای  اتحادیه اروپا در اختلافات اخیر با واشنگتن در خصوص برجام و نزاع تجاری، اتحاد خود را حفظ کردند. به گزارش انتخاب، نشریه نیویورکر دراین باره نوشت: دولت های اروپایی برای این که ایران را مجاب به پایبندی در برجام کنند قول داده اند که اگر تحریم های اقتصادی ظالمانه آمریکا شکل بگیرد از آن ها حمایت های مالی می کنند. اگر اروپایی ها به این مسیر ادامه دهند قطعا شکاف بین آن ها با دولت ترامپ عمیق تر می شود.گاردین خبر داد، وزیران دارایی و امور خارجه فرانسه با 60 شرکت فرانسوی فعال در ایران دیدار می کنند تا جزئیات نحوه محافظت از تجارت این شرکت ها در برابر تحریم های ثانویه آمریکا بررسی شود. به گزارش ایرنا، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا هم اعلام کرد که سران این اتحادیه امروز چهارشنبه برای بررسی راه های محافظت از شرکت های اروپایی فعال در ایران در برابر تحریم های آمریکا، در صوفیه پایتخت بلغارستان تشکیل جلسه می دهند.

   3 محور توافق اولیه آمریکا با اروپا

  در همین حال منابع مطلع عربی در بیروت، بخشی از محتوای مذاکرات سه کشور اروپایی با آمریکا درباره توافق هسته‌ای را فاش کردند و گفتند که در دو هفته منتهی به خروج آمریکا از برجام، واشنگتن خواسته‌هایی مطرح کرده که در کنار ایران، بخشی از آن به طور مستقل درباره حزب‌ ا... است. به گفته منابع عربی که با روزنامه جمهوریت مصاحبه کرده اند، توافق هسته‌ای، موشک‌های بالستیک ایران و مکانیزم نظارت بر آن و لزوم مقابله با نقش منطقه‌ای ایران است. این موضوعات در حالی است که ترامپ به این توافق های کارشناسی اهمیتی نداد و در شدیدترین شکل ممکن از برجام خارج شد. 

  تهدیدهای هسته ای صالحی و نوبخت

  همزمان رئیس سازمان انرژی اتمی خطاب به اروپا هشدار داد. به گزارش ایرنا، صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به مذاکرات با اروپا تأکید کرد: اگر تضمین داده نشود آمادگی داریم به شرایطی به مراتب بالاتر از پیش از برجام بازگردیم. به گزارش خراسان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با بیان این که اگر منافع ما ایجاب کند حتما از برجام خارج می شویم تاکید کرد : بازگشت به گذشته برای ما مشکل نیست و اگر بخواهیم ما غنی‌سازی زیر ۴ درصد را به ۲۰ درصد و هر عددی  می‌رسانیم و وقتی هم از برجام خارج شدیم هیچ نیازی نیست که فعالیت های هسته‌ای ما تحت نظر طرف مقابل انجام شود.

     خبر مرتبط

  تذکر برجامی  در بهارستان  به روحانی 

  182 نماینده مجلس در نامه ای به سران قوا هوشیاری تمام عیار مسئولان نظام در مقابل عداوت و کینه ورزی دولت آمریکا به ویژه جهالت اخیر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در خصوص خروج از برجام را ضروری دانستند و از قوا خواستند تلاش همه جانبه خود را برای گشایش اقتصادی، ایجاد اشتغال و رونق بخشی معیشت مردم به کار گیرند. همچنین حاجی دلیگانی با بیان این که امضاهای تذکر به رئیس جمهور برای از سر گیری غنی سازی به بیش از 50 عدد رسیده، گفت: وکلای ملت در این تذکر مطرح کردند که چرا رئیس‌جمهور به قانون اقدام متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام و به ویژه ماده 3 آن عمل نکرده است؟ به گزارش فارس، در این تذکر از «استنکاف رئیس جمهور از گرفتن تضمین در ابتدای اجرای برجام» انتقاد و از او خواسته شده قانون اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام مصوب 21 مهر ماه 94 را اجرایی کند. در این قانون دولت ملزم شده است وضعیت صنعت هسته ای را به پیش از برجام بازگرداند.در همین حال سخنگوی دولت با اشاره به این که اروپا باید تضمین بدهد، گفت: در صورتی که اتحادیه اروپا از برجام خارج شود ایران هم بدون شک از آن خارج می شود و به سال 92 بازخواهیم گشت و غنی سازی را از سر خواهیم گرفت. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، نوبخت در نشست خبری دیروز خود افزود: در صورت خروج از برجام، غنی سازی 4 درصد را به 20 درصد و بالاتر می رسانیم. وی در عین حال خاطرنشان کرد: الان در شرایطی نیستیم که بتوانیم به تیم مذاکره کننده فشار بیاوریم و ذهن آن ها را مشوش کنیم. به گزارش ایسنا، در ادامه نشست خبری سخنگوی دولت، خبرنگاری از انتقادهایی که در موضوع هسته ای به دولت می شود پرسید، که نوبخت در پاسخ گفت: افکار عمومی ما به رغم تخریب‌هایی که انجام می شود به خوبی در انتخابات سال گذشته خادمین خود را تشخیص داد و مردم پشت رئیس‌جمهور خود هستند. آن قدر مشکلات وجود دارد و ما خود را باید برای هر شرایطی آماده کنیم و دیگر وقتی نداریم از یک سو با دشمنان برخورد کنیم و از سویی به دوستان خود نگاه داشته باشیم تا از پشت به ما خنجر نزنند.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف