• 1397/6/25

   9:36:31

  وزیرخارجه: بار دیگر وقتمان را برای مذاکره مستقیم با آمریکا هدر نمی دهیم

  وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک نشریه مطرح آلمانی اروپا را تهدید کرد که اگر توازن برجام به هم بخورد و بسته اروپا قابل اتکا نباشد ایران به استناد برجام به افزایش غنی سازی اورانیوم دست خواهد زد. محمدجواد ظریف در گفت و گو با نشریه آلمانی اشپیگل زمانی که از او سوال شد «آیا شما از توافق هسته ای خارج می‌شوید» پاسخ داد: «ایران در چارچوب توافق مانند خارج آن فرصت‌هایی دارد و ما خود را برای چنین وضعیتی آماده کرده‌ایم. اما لزوما نیازی به پایان دادن به توافق نیست. بند 36 توافق و قطعنامه 2231 شورای امنیت این امکان را به ما می‌دهد که سطح پایبندی را کاهش دهیم بدون این که از توافق خارج شویم.» وی گفت که افزایش غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند یکی از این موارد باشد. به گزارش فارس وی با اشاره به این که نقض برجام پیامدهای طولانی برای اروپا خواهد داشت، گفت: توافق هسته‌ای با ایران یک توافق عاشقانه نیست. بلکه توافقی منطقی است. ایران آمادگی دارد تا زمانی که منافعش تامین شود، آن را اجرا کند. این کاملا پرسشی کاربردی و نه احساسی است. روابط جهانی بر مبنای داد و ستد است. اگر این توافق در پی اقدامات آمریکا و عملکرد خنثای اروپایی‌ها به هم بخورد در این صورت ما هم اقدام می‌کنیم.وی در توضیح درباره اظهارات اخیر روحانی مبنی بر تهدید به بستن تنگه هرمز، گفت: ما معتقدیم که صفر شدن صادرات نفت ایران رخ نخواهد داد و اگر آمریکا می‌خواهد مانع از فروش نفت ایران شود به چیزی بیشتر از تهدید نیاز دارد که در این صورت شرایط کاملا متفاوتی خواهیم داشت.

  اروپا باید برای امنیتش هزینه بدهد

  ظریف در پاسخ به پرسش اشپیگل درباره این که کشورهای اروپایی نمی‌توانند در شرایطی که آمریکا این شرکت‌ها را تهدید می‌کند، آن ها را به تجارت با ایران وادار کند هم گفت: «پرسش این است که آیا اروپا می‌خواهد که شرکت‌های اروپایی از قوانین اروپا پیروی کنند یا از قوانین آمریکا یا این که اروپا تحت دیکته آمریکا قرار دارد؟ اتحادیه اروپا قوانین مسدودساز را در اختیار دارد. به این ترتیب می‌تواند شرکت‌هایی را که به دلیل تحریم‌های آمریکا از همکاری با ایران خودداری می‌کنند مجازات کند. اروپا گفته که توافق هسته‌ای با ایران در زمینه منافع امنیتی‌اش است. بنابراین باید آمادگی داشته باشد که برای امنیتش هزینه بپردازد.»

  بار دیگر وقت‌مان را برای مذاکره مستقیم با آمریکا هدر نمی‌دهیم 

  موضوع گفت و گوی ایران و آمریکا و مذاکره با ترامپ هم پرسش دیگری بود که ظریف درباره آن گفت: چه کسی تضمین می‌دهد که او به توافق دیگر پایبند می‌ماند. ما بار دیگر وقت‌مان را برای مذاکره مستقیم هدر نمی‌دهیم. وزیر خارجه کشورمان به مسائل منطقه هم گریزی زد و با بیان این که اروپا، داعش و جبهه‌النصره را تجهیز می‌کند، گفت: اروپا درباره مرگ صدها هزار نفر در یمن سکوت اختیار کرده است. ضمن این که چه کسی به تمام منطقه ما سلاح می‌فرستد؟ شرایط اقتصادی ایران و برخی ناآرامی‌های دیگر مسئله‌ای بود که اشپیگل درباره آن از وزیر خارجه ایران پرسید. ظریف در پاسخ گفت: «مردم حق دارند که نگرانی و خشم خود را به وسیله تظاهرات نشان دهند. این یکی از نقاط قوت ماست. تقریبا هر روز در برابر مجلس در تهران تظاهرات برگزار می‌شود.»کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که به دعوت همتای چینی خود در آن کشور به سر می‌برد، درباره وضعیت بعد از خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: «با اروپاییان مذاکرات متعددی صورت گرفته و این مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم با بسته‌ای که اروپا ارائه می‌دهد حقوق ایران تضمین شود.» روزنامه‌ فایننشال تایمز و چند رسانه غربی در روزهای گذشته از تلاش جدید اروپا برای ایجاد یک کانال مبادله مالی خبر داده اند. به گزارش رادیو فرانسه، بر اساس این سازوکار اگر برای نمونه جمهوری اسلامی ایران نفت خود را به یک شرکت اسپانیایی بفروشد و همزمان یک شرکت آلمانی تولیدکنندۀ ابزار در تهران فعال باشد، مبلغ نفت صادرشده مستقیماً به شرکت آلمانی پرداخت خواهد شد. بنا بر این گزارش روزنامۀ اقتصادی "هاندلسبلات" با استناد به سند کمیسیون اروپا، نوشته که در واقع، کشورهای اروپایی می کوشند با ایجاد یک بازار مبادلۀ پایاپای نفت در ازای کالا از مبادلات ارزی فرامرزی با ایران پرهیز کنند تا به این ترتیب بانک های بین المللی اروپا در معرض تحریم های ثانویه آمریکا قرار نگیرند. با این حال به نظر می رسد ایران در اجرایی بودن ایده های اروپا تردید دارد و تأکید دارد باید از عملی شدن قول های اروپایی ها و کارایی فنی آن ها اطمینان حاصل کند.

   

  نماینده سازمان ملل: تحریم های آمریکا مردم را هدف قرار داده اند 

  ادریس جزائری گزارشگر ویژه سازمان ملل در جلسه بررسی تأثیر تحریم های یک جانبه بر کشورها در شورای حقوق بشر ملل متحد با انتقاد از تحریم های آمریکا علیه مردم ایران، از این که این اتحادیه اعلام کرده کشورها ، افراد یا شرکت‌های تحریم شده می‌توانند از تحریم‌ها شکایت کنند تا بررسی شوند و همچنین اعلام می‌کنند که از حقوق بشر حمایت می کنند و این اتحادیه در حال بررسی حذف تاثیرهای فراسرزمینی است، استقبال کرد. به گزارش ایسنا این مقام سازمان ملل در بیانیه خود با ذکر کشورهای ایران، سوریه، غزه و ونزوئلاً تاکید کرد که این کشورها به وضوح با خطر محاصره کامل دست و پنجه نرم می‌کنند.

   

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف