• 1397/4/20

   9:36:30

  توکلی: مفسدان نمی گذارند اصلاحی در کشور صورت گیرد

  احمد توکلی و محمود صادقی نمایندگان سابق و فعلی مردم تهران در مجلس روز گذشته در میزگردی با موضوع «بررسی فساد در کشور» به ارائه توضیحاتی درباره فساد در میان برخی بخش ها و حتی نمایندگان مجلس پرداختند. به گزارش فارس، در این جلسه  احمد توکلی با بیان این که «فساد سازمان‌یافته، شبکه‌ای است که هوای یکدیگر را دارند» افزود: اگر از مجلس بپرسید چرا میزان حقوق و مزایای مدیران را طبق قانون برنامه ششم در سامانه بارگذاری نمی‌کنند، می‌گویند دولت هم این کار را انجام نمی‌دهد و اگر از دولت هم بپرسید چرا بارگذاری نمی‌کنند، می‌گویند قوه قضاییه هم این کار را انجام نمی‌دهد. نماینده سابق مجلس تصریح کرد: حقوق‌ها معقول نیست، در شرایطی که مردم گرفتار مشکلات اقتصادی هستند، دیگر مسئولان نمی‌توانند حقوق و مزایای مدیران را بارگذاری کنند، برخی از حقوق های مدیران نیز غیرقانونی پرداخت می‌شود به همین دلیل سخت‌شان است میزان حقوق را اعلام کنند. وی همچنین با بیان این که مفسدان نمی‌گذارند اصلاحی در کشور صورت بگیرد، افزود: فساد به جایی رسیده که مفسدان به هم چسبیده‌اند و نمی‌گذارند ساختار کشور اصلاح شود، همان طور که  رئیس کمیسیون اقتصادی مجالس هشتم و نهم نمی‌گذاشت ما کارمان را انجام دهیم و در جاهایی هم موفق می‌شد اما بالاخره در جایی هم موفق نمی‌شد.

  نماینده‌ای می‌خواهد فردی را پیش وزیری ببرد و حق‌القدم می‌گیرد

  وی با بیان این که به لطف خدا فعلاً در سطوح بالای مدیریتی کشور گرفتار فساد نشدیم، افزود: ممکن است افراد پاکی در مجلس کم و زیاد شوند اما متأسفانه امروز اهمیت فراجناحی نیز در مجلس کم شده است به عنوان مثال نماینده‌ای می‌خواهد فردی را پیش وزیری ببرد و حق‌القدم می‌گیرد یا برخی از نمایندگان نفوذ را پیش‌فروش می‌کنند به عنوان مثال فردی از آن ها در انتخابات حمایت می‌کند و سپس آن نماینده در مجلس، دین خود را به آنان ادا می‌کند.

  انتقاد صریح توکلی از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم ونهم 

  نماینده سابق مجلس در ادامه سخنانش با انتقاد از عملکرد  رئیس کمیسیون اقتصادی در مجالس هشتم و نهم گفت: رئیس نابه کار کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم و نهم ذی صلاح نبود ولی خوشرو و کار همه راه بینداز بود اما گزارش‌های کمیسیون را تقدیم صحن مجلس نمی‌کرد یا ارائه گزارش‌ها را به تأخیر می‌انداخت یا کلاً گزارش نمی‌داد و برای ما مشکل ایجاد می‌کرد که خوشبختانه در انتخابات مجلس دهم رد صلاحیت شد. توکلی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی درباره مواجهه جناحی با فساد و تسویه حساب جناحی در زمینه فساد، گفت: ما گرفتاری جناحی در کشور داریم، به جای این که یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد با یکدیگر همکاری کنیم، اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود.

  روایت محمود صادقی درباره کارت پول های 5 میلیون تومانی در مجلس

  به گزارش ایسنا، محمود صادقی  رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس هم گفت: در سال ۹۴ قانون نحوه رسیدگی به دارایی مقامات و کارگزاران کشور تصویب و قوه قضاییه به عنوان مجری این قانون مکلف به تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن طی شش ماه شد اما تا به امروز و با گذشت سه سال خبری از اجرای این قانون نیست. در مثالی دیگر ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرد که در پایان سال نخست اجرای برنامه ،سامانه حقوق و دستمزد مدیران را تاسیس و این قانون را اجرا کند اما تا امروز و پس از گذشت سه ماه خبری از اجرای این قانون نیست. نماینده مردم تهران افزود: در این زمینه من بارها با رئیس دستگاه مجری این قانون که سازمان اداری استخدامی است تماس گرفتم و پیگیر اجرای آن شدم اما آقای انصاری می‌گوید که سامانه مربوط را راه‌اندازی کرده اند اما برخی از دستگاه‌ها به ویژه مجلس شورای اسلامی که خود یکی از نهادهای ناظر بر فساد است از بارگذاری اسناد و مدارک خودداری کرده اند. همچنین من درباره اجرای تکلیفی که بر عهده کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد و بر اساس آن باید سالانه گزارش حسابرسی مجلس را اعلام و منتشر کند نامه‌ای به رئیس مجلس نوشته‌ام اما هنوز حتی خبری از حسابرسی سال ۹۵ مجلس نیست. صادقی افزود: درباره فساد شبکه‌ای مصادیق مشخصی در کشور وجود دارد، از جمله این مصادیق طرح درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود که در این موضوع کاملا با فساد شبکه‌ای درگیر شدیم. در رسیدگی به این طرح رانت‌ها و رشوه‌های بسیاری داده شد که از جمله آن ها می‌توان به اعطای هولوگرام تغییر کاربری به ارزش یک میلیارد تومان به یکی از اعضای کمیسیون عمران و بعضا دریافت کارت پول‌های پنج میلیون تومانی از سوی برخی نمایندگان مجلس اشاره کرد. این موارد بر اساس گزارش‌های کارمندان مجلس به دست آمده است. در این زمینه برای تغییر کاربری، سندهایی در دست دارم اما برای کارت پول سندی برای اثبات وجود ندارد. وی ادامه داد: درباره دریافت رشوه‌ از سوی نمایندگان مجلس هم در جلسات کمیسیون و هم در روز رای‌گیری علامت‌هایی از آلوده شدن نمایندگان مشاهده کردیم. وی ادامه داد: در زمینه مصونیت گزارشگران و افشاکنندگان فساد نیز متاسفانه امروز با معضلی مواجه هستیم که طی آن به جای مبارزه با مفسدان، با افشاکنندگان فساد مبارزه و برخورد قضایی صورت می‌گیرد.

   

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف