• 1396/7/20

   8:56:49

   وزیر امور خارجه کشورمان روزگذشته در جلسه غیرعلنی مجلس حضور یافت تا با ارائه گزارشی به بررسی موضوع کردستان عراق از یک سو و تصمیمات احتمالی ترامپ درباره برجام از سوی دیگر بپردازد. محمدجواد جمالی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در این خصوص اعلام کرد: ظریف در این نشست تاکید کرده است که ایران درباره هرکدام از این تصمیمات احتمالی اعلامی آمریکا برنامه‌ بالقوه‌ای دارد تا بتواند واکنش مناسبی داشته باشد. وی افزود: وزیر خارجه تصریح کرده است وزارت خارجه با هوشیاری موضع گیری های رئیس جمهور آمریکا را رصد می کند و گزینه های متناسب ایران در مقابل موضع گیری های احتمالی آمریکا درباره برجام روی میز است. 

  در هیئت عالی نظارت بر برجام خطوط قرمز و اقدامات متقابل تعیین شده است
  علیرضا رحیمی،  عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیزگفت: ظریف تاکید کرد که برجام غیر قابل مذاکره است و در هیئت عالی نظارت بر برجام خطوط قرمز و اقدامات متقابل تعیین شده است. وی افزود: خطوط قرمز تعیین شده مواردی همچون عقب نشینی نکردن ایران است و این که ایران  درباره برجام مجدد مذاکره نمی‌کند. رحیمی خاطرنشان کرد: براساس توضیحات وزیر امور خارجه قرار دادن نیروی رسمی نظامی ایران جزو گروه‌های تروریستی باعث می‌شود که ما نیز اقدام متقابل انجام دهیم و نیروی رسمی نظامی کشور مقابل نیز با چنین اقدامی مواجه شود. محمد رضا تابش  نماینده مردم اردکان در مجلس نیز تصریح کرد:  وزیر خارجه در این جلسه تاکید کرد که همه تحولات پیرامونی برجام درعالی ترین سطوح تصمیم گیری رصد می شود و اقدامات ما مقتدرانه و عقلانی خواهد بود.
  تحریم سپاه به معنای تحریم تمام ملت ایران است
  در همین حال بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس نیز در جمع خبرنگاران دراین باره اظهار کرد: در این جلسه با توجه به صحبت هایی که ترامپ در سازمان ملل و به تازگی در رسانه ها مطرح کرده، سناریوهای سه گانه ای را که ممکن است ترامپ یا سنا یا کنگره درباره برجام اجرا کنند مطرح و بررسی شد که ما مقابل همه آن ها سناریوهای عملی داریم. نعمتی در پاسخ به سوالی درباره اقدام متقابل ایران در صورت نقض برجام از سوی آمریکا و صحبت های آمریکایی ها درباره سپاه پاسداران گفت: سپاه متعلق به همه مردم ایران است و تحریم سپاه به معنای تحریم تمام ملت ایران است.
  به گزارش فارس، وی همچنین تأکید کرد: در نشست امروز مطرح شد اقداماتی که ترامپ یا از سر ناآگاهی یا کم‌خردی می‌خواهد انجام دهد، موجب این نشود که ما برجام را آتش بزنیم. نعمتی همچنین درباره موضوع اقلیم کردستان نیز گفت: در این نشست مطرح شد که رایزنی های سه جانبه ایران و ترکیه و عراق برقرار است و البته مذاکرات چند جانبه هم به غیر از مذاکرات سه جانبه ادامه دارد. در نشست غیر علنی مجلس  مهرداد لاهوتی، محمدجواد ابطحی و علاءالدین بروجردی نیز به بیان نظرات خود پرداختند و علی لاریجانی رئیس مجلس در پایان با اشاره به گزارش وزیر خارجه گفت: تصور می‌کنم با توجه به تحولات آینده در منطقه، رایزنی میان مجلس و دولت ادامه داشته باشد.
  توضیح ظریف درباره سفر به اقلیم کردستان
  مهرداد بائوج لاهوتی از دیگر نمایندگان مجلس نیز در گفت و گو با جام جم آنلاین با اشاره به سفر اخیر ظریف به اقلیم کردستان گفت: در این زمینه وزیر خارجه کشورمان هدف از سفر مذکور را تجلیل از مقام مرحوم جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق دانست و گفت سعی شد در این سفر موازین دیپلماتیک رعایت و فرود هواپیماها و توقف ها در بغداد، نجف و سلیمانیه به گونه ای تنظیم شود که این پیام دیپلماتیک را به جهان مخابره کند که ما به خاک عراق وارد شده ایم و نه صرفا کردستان عراق و حادثه خاصی( همه پرسی استقلال) در عراق رخ نداده است. لاهوتی خاطر نشان کرد: در این نشست مطرح شد، جمهوری اسلامی ایران آمادگی هرگونه میانجی گری و مساعدت بین دولت مرکزی عراق و اقلیم را دارد و از هر اقدامی که موجب از بین رفتن تنش میان مسئولان کرد و دولت عراق شود، استقبال می کنیم.
  وی در عین حال تصریح کرد، استقلال کردهای عراق مورد تایید ایران و دیگر همسایگان نیست.
  وی همچنین در ادامه با اشاره به سخنرانی خود در جلسه غیرعلنی مجلس تصریح کرد: طبق ماده 3 قانون مصوب مجلس شورای اسلامی هرگاه طرفی در قرارداد نقض عهد کرد ما هم متقابلا باید از ذیل آن قرارداد خارج شویم و این موضوع را بنده به وزیر محترم خارجه یادآور شدم. لاهوتی در توضیح پاسخ ظریف در خصوص این ماده قانون گفت: طبق اظهارات ایشان، موضوع نقض عهدها و خروج احتمالی ترامپ از برجام در هیئت نظارت بر اجرای برجام که توسط مقام معظم رهبری تعیین شده است مورد بررسی قرار می گیرد و هر تصمیمی در این باره گرفته شود به اجرا در خواهد آمد و اگر تشخیص بر بد عهدی برجام داده شود، قطعا ماده 3 اعمال می شود.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف