• 1397/1/21

   10:17:4

  آخرین خبر/ موج تلاطم های اخیر در بازار ارز امروز به مجلس کشیده شد و برای دقایقی جلسه علنی مجلس که به گزارش سیف در این زمینه اختصاص داشت دچار تنش شد. سیف که برای ارائه گزارش در مورد آخرین تصمیمات دولت برای کنترل نرخ دلار در صحن علنی مجلس حضور داشت با انتقاد شدید جمعی از نمایندگان روبرو شد به شکلی که تا دقایقی امکان ادامه سخنرانی نداشت‌. علی لاریجانی رئیس مجلس نیز انتقاد تُندی از دولت کرد و گفت: این چه وضعی است که مشاور رئیس جمهور می‌آید می‌گوید قیمت دلار باید بالاتر برود بعد رئیس دولت می‌گوید این سیاست دولت نیست، خب کنترل کنید.


  به گزارش فارس،  نشست غیرعلنی مجلس برای تلاطم بازار ارز که بنا بود به صورت غیرعلنی برگزار شود به صورت علنی برگزار شد. در این جلسه نمایندگان نسبت به اظهارات ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در مورد افزایش قیمت ارز واکنش نشان دادند و در اعتراض به اظهارات وی مقابل جایگاه هیأت رئیسه تجمع داشتند. لاریجانی در واکنش به این اعتراضات گفت که اگر نمایندگان سر جای خود ننشینند وارد دستور بعدی مجلس خواهیم شد و بررسی مشکل ارز از دستور کار مجلس خارج می‌شود. در نهایت رئیس مجلس علنی یا غیرعلنی بودن ادامه جلسه را به رای گذاشت که نمایندگان به علنی بودن جلسه در ادامه کار رای دادند. 


  در همین حال رییس کل بانک مرکزی با تشریح تصمیمات جدید ارزی دولت، گفت: عامل انتظارات در شرایط بازار بسیار موثر است برای مثال در خرداد ۹۲ و زمان انتخابات نرخ ارز ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ تومان بود و با اعلام نتیجه انتخابات قیمت‌ها روند نزولی گرفت و در مردادماه به زیر ۳ هزار تومان رسید در حالی که هنوز هیچ اقدام انجامی در اقتصاد انجام نشده بود.

  وی افزود: عوامل منفی نیز می‌تواند التهاب ایجاد کند و دشمنان ما نیز این موضوع را می دانند و سعی می‌کنند التهاب ایجاد کنند و ما نباید در داخل روش‌هایی پیش ‌بگیریم که التهاب مصنوعی ایجاد کند. سیف ادامه داد: قرار است مصارف ارزی در سامانه پاسخ داده شود و البته کشور در وضعیت تعادل است.

  باید به دنبال حفظ منافع باشیم

  رییس کل بانک مرکزی افزود: روز گذشته جلساتی مستمری با اعضای دولت و معاون اول رییس جمهوری برگزار شد تا بتوانیم برای فضای فعلی به بهترین تصمیم برسیم. رییس کل بانک مرکزی در ادامه گفت همچنین روز گذشته خدمت رهبر معظم انقلاب نیز رسیدیم تا مسایل را همه جانبه بررسی و خدمت ایشان مطرح کنیم.
   

  رد پای خارجی‌ها در التهاب بازار ارز

  سیف با بیان اینکه براساس بررسی‌ها تعادل لازم در منابع و مصارف ارزی کشور وجود دارد و در این فضا نباید نرخ نوسان داشته باشد گفت: جای پای دخالت خارجی‌ها در بازر ارز وجود دارد و کشورهای اطراف در پی التهاب‌آفرینی در بازار هستند؛ بنابراین در کشور باید تنها یک صدا باشد که آرامش و ثبات از آن ناشی شود.

  رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: نرخ ۴۲۰۰ تومان منطقی است و با شاخص‌های اقتصادی همخوانی دارد و این نرخ قرار نیست ثابت بماند و با تغییر شاخص‌های اقتصادی تغییر می‌کند. وی تصریح کرد: نیازهای وارداتی را طبقه‌بندی می کنیم و با توجه به وضعیت ارزی کشور براساس اولویت ارز پرداخت می‌کنیم، سایر اقلام نیز در صورتی که منابع ارزی اجازه دهد تامین می‌کنیم که این مدل امکان می دهد توزیع ارز ضابطه‌مند شود.

  نرخ مبادله‌ای ارز حذف شد

  سیف خاطرنشان کرد: نرخ مبادله‌ای دیگر وجود ندارد و نرخ مبادله‌ای و سامانه سنا هر دو ۴۲۰۰ تومان خواهد بود که با این نرخ همه نیازهای منطقی کشور تامین می‌شود. وی در مورد ساماندهی صرافی‌ها نیز گفت: تعداد صرافی‌های مجاز ممکن است کاسته شود و در مورد صرافی‌های غیرمجاز نیز با نیروی انتظامی هماهنگی کرده‌ایم تا جمع‌آوری شوند.

  یورو جایگزین دلار می‌شود

  رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: یورو جایگزین دلار می شود و به عنوان ارز گزارشگری خواهد بود و هم اکنون اقدامات لازم در این خصوص در حال انجام است. این مدل به ما ابزار لازم را می دهد که به موقع ر مقابل التهاب آفرینی‌ها مقاومت کنیم.

  استفاده از ظرفیت صرافی‌ها

  وی افزود: همچنان بعد از گشایش روابط بانکی ایران با دنیا هنوز ارتباط بانکی کاملی وجود ندارد و به همین دلیل از ظرفیت صرافی ها استفاده می کنیم. به همین منظور درباره نیاز بازار ارز برای مواردی که سیستم بانکی نمی تواند به راحتی انجام پرداخت ارز را انجام دهد از صرافی ها برای مدیریت و تامین منابع ارزی بازار به بهترین شکل ممکن استفاده می کنیم.

  نرخ سکه کاذب است

  سیف درباره افزایش قیمت ارز اظهارداشت: قیمت سکه نیز طی روزهای اخیر به دلیل افزایش قیمت دلار با افزایش قیمت غیر طبیعی مواجه بود. نرخ سکه متشکل از قیمت انس بین المللی و نرخ ارز است.

  وی افزود: گاهی اوقات در این بازار حبابی وجود دارد که با مدیریت از بین می رود و از بهمن ماه که حراج سکه آغاز شد، حبابی در بازار وجود نداشت اما در روزهای اخیر با نرخ های کاذبی در این بازار مواجه بودیم.

  رییس کل بانک مرکزی افزود: اما اکنون با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به طور حتم بازار سکه نیز واکنش نشان خواهد داد. سیف در پاسخ به اینکه چرا تاکنون اقدامات لازم صورت نگرفته بود، گفت: با توجه به موافقت مقام معظم رهبری، جایگزینی یورو در مبادلات بین المللی در دستور کار قرار گرفته و اقدامات لازم برای تغییر دلار به یورو در معاملات بین المللی در حال انجام است.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف