• 1397/1/21

   10:4:31

  در مراسم روز ملی فناوری هسته ای خطاب به آمریکا با تاکید بر این که آمادگی ما بیشتر از آن است که آن ها فکر می کنند

  روایت رئیس جمهور از پیام روشن دستاوردهای هسته ای برای برخی دوستان!

  در فاصله یک ماه تا زمانی که ترامپ ادعا کرده درباره باقی ماندن در برجام یا خروج از آن تصمیم می گیرد ، رئیس جمهور کشورمان تاکید کرد : ما برای همه شرایط پیش‌بینی لازم را داریم و به برجام با آمریکا یا بدون آمریکا فکر کرده‌ایم ، در هیچ شرایطی مشکلی برای فناوری یا زندگی مردم پیش نمی‌آید. البته ما آغازگر نقض پیمان نیستیم اما اگر آن ها برجام را نقض کنند حتما پشیمان می‌شوند. آمادگی ما بیشتر از آن است که آن ها فکر می‌کنند و اگر برجام را نقض کنند آثارش را در کمتر از یک هفته می‌بینند. به گزارش خراسان، دکتر روحانی که روز گذشته در دوازدهمین مراسم روز ملی فناوری هسته ای در حضور صدها متخصص صنعت هسته ای کشورمان سخن می گفت، با اشاره به دستور سال 95 خود مبنی بر تحقیقات درباره پیشران هسته‌ای ، افزود: ما امروز شاهد اولین دستاورد پیشران هسته‌ای بودیم و دیدید چگونه اولین قدم را برداشتیم . آغاز عملیات اجرایی ساختمان مربوط به سنجش فرایندی و آزمایشگاه های وابسته در سایت شهید شهریاری تهران یک قدم مهم در راستای قدم های فراوانی است که باید در ساخت پیشران هسته ای برداشته شود و خوشحالم که در این حوزه اقدامات خوبی در حال انجام است.

  در مسیر تجارت هسته‌ای قرار گرفته ایم

  وی  با بیان این که پس از برجام توانستیم از همکاری کشورهای دیگر به خوبی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۲۰ دستاورد مهم در طول دو سال گذشته پس از برجام در صنعت هسته ای داشتیم و اتفاقاً پس از برجام توانستیم از همکاری کشورهای دیگر هم به خوبی استفاده کنیم. ما با برخی کشورهای اروپایی، روسیه و چین در بسیاری از پروژه‌ها در حال همکاری هستیم و بعد از برجام کشور ما در مسیر تجارت هسته‌ای قرار گرفت. ما حدود 400 تن کیک زرد خریده‌ایم و مقداری مواد غنی شده فروختیم و همچنین قدم‌های اولیه برای ساخت راکتورهای جدید را در بوشهر برداشته‌ایم.وی تصریح کرد : در مسیر فناوری هسته‌ای ما کوتاه نیامدیم و نمی‌آییم. ملت بداند، جوانان اندیشمند برای دستاوردهای علمی کشور یک لحظه هم درنگ نمی‌کنند. ما برای تحقیق در زمینه هسته‌ای از کسی اجازه نمی‌گیریم البته آماده همکاری و تعامل در این زمینه هستیم زیرا مبنای ما از اول همکاری و تعامل سازنده با دنیا بود.رئیس‌جمهور تصریح کرد: گزارش رئیس سازمان انرژی هسته‌ای، دستاوردهای رونمایی شده و نمایشگاهی که امروز بازدید کردم پیام روشنی دارد برای برخی دوستان که گاهی بدون دقت حرف می‌زنند و فکر می‌کنند در دولت یازدهم و دوازدهم حرکت هسته‌ای ما کند شده است و سانتریفیوژها نمی‌چرخد یا کند می‌چرخد. به ملت بزرگ ایران با صراحت و شفافیت عرض می‌کنم که صنعت هسته‌ای ما با توان و دقت بیشتر و محاسبه دقیق‌تر نسبت به دیروز حرکت می‌کند. ما سال گذشته 42 پروژه افتتاح کردیم و امسال 83 پروژه و این نشانگر آن است که ما در مسیر فناوری علمی راه خود را ادامه می‌دهیم.رئیس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر این که یکی از اهداف ما، تامین اقتدار ملی است، بیان کرد: اقتدار به معنای قدرت مشروع و مفید برای کشور است، قدرتی که بنیانش تهدید، زورگویی و تجاوز نیست بلکه قدرتی مشروع برای منافع ملی، امنیت و ثبات منطقه و صلح جهانی است. در این اقتدار ملی ما به قدرت نرم و قدرت سخت نیاز داریم که ترکیب صحیح این دو، قدرت هوشمند را برای ما می‌سازد.وی با اشاره به این که دیپلماسی و فعالیت اندیشمندان هسته‌ای دو روی یک سکه هستند، افزود: در یک سمت تلاش می‌کنیم به فناوری روز که برای انرژی، بهداشت و سلامت، کشاورزی، معادن، صنعت و مواد غذایی ما لازم است دست یابیم و به صورت مستمر فعالیت کنیم و از سویی به قدرت دیپلماسی نیازمندیم زیرا قدرت دیپلماسی همان هنری است که حق ما را تثبیت می‌کند، حقی که بدخواهان می‌خواهند از ما بگیرند و آن را در مراجع بین‌المللی نامشروع جلوه دهند، دیپلماسی حق ما را پایدار می‌کند.

  2 روی سکه را ببینید

  وی‌گفت: ما به قدرت نظامی و دفاعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی و قدرت سخت و نرم نیازمندیم. ما به یک اقتدار مشروع در منطقه و جهان نیازمندیم اما بعضی‌ها یک روی سکه را نگاه می‌کنند، اگر سکه را بلند کنند پشتش معلوم است اما حوصله این کار را ندارند، فکر می‌کنند پشت سکه خبری نیست.

  ملت ایران از مشکلات بزرگ هم بزرگ تر است

  رئیس‌جمهور با تاکید بر این که ما ملت بزرگی داریم که در روزهای سخت روی پای خود ایستاده است، اظهار کرد: عده‌ای می‌خواهند ما تسلیم و تابع باشیم و از منافع خود چشم بپوشیم در حالی‌که ما هیچ‌گاه دنبال رضایت و خشنودی بدخواهان نیستیم. ما خشنودی خدا و ملت خود را می‌خواهیم البته برای همه ملت‌ها هم آرزوی خوشبختی داریم و اگر کمکی از ما بر بیاید به ملت‌های دیگر هم کمک می‌کنیم. همان طور که در یکی دو سال گذشته دنیا شاهد بود برای کمک به ملت‌های منطقه در برابر تروریسم، ایستادگی کردیم و پشت تروریست‌ها و حامیان آن ها را شکستیم بنابراین آن ها از ما ناراحت و ناراضی‌اند و اگر در جامعه ما مشکل کوچکی باشد آن مشکل را چند برابر می‌کنند زیرا فکر می‌کنند ما برای مشکلات خود راه‌حل نداریم در حالی‌که ما برای تمام مشکلات برنامه داریم و مشکلات هر چه بزرگ باشد، ملت از مشکلات بزرگ تر است. اتکای ما به خداوند و ملت یکپارچه و متحد خودمان است.

  اگر می‌خواهند نقض عهد کنند، بهای آن را باید خودشان بدهند

  رئیس دولت دوازدهم با اشاره به ادعاهای بدخواهان ملت ایران در طول سالیان گذشته، گفت: فرهنگ و دین ما به ما یاد داده است اگر با کسی عهدی بستیم آغازگر نقض آن نباشیم. بعد از برجام اقدامات زیادی انجام دادند که برجام را با دست خودمان تخریب کنند که این از سادگی آن‌ها بود زیرا نمی‌دانستند ملت ما بیدارتر از این‌هاست. آن ها اگر می‌خواهند نقض عهد کنند، بهای آن را باید خودشان بدهند نه این که ملت ایران آن بها را بپردازد.

  فکر می‌کنند با توئیت ساختمان برجام می‌لرزد

  روحانی با بیان این که 15 ماه است تلاش می‌کنند برجام را بشکنند و می‌گویند تازه فهمیده‌ایم که در برجام سر ما کلاه رفته است، تصریح کرد: این ادعای درستی نیست. ما در مذاکرات دنبال برد ـ برد بودیم تا کسی ضرر نکند. ساختمان برجام آن قدر محکم بود که در این 15 ماه با انواع فشارها سالم مانده است. میلیاردها پول خرج کردند تا این ساختمان را بلرزانند، فکر می‌کنند با توئیت این ساختمان می‌لرزد ولی تا به امروز موفق نبوده‌اند. البته اگر روزی بتوانند به برجام لطمه وارد کنند، ما ملت پیروز هستیم. اگر از برجام عقب‌نشینی کنند آبرو و حیثیت خود را لکه‌دار می‌کنند.

  دولت‌های منطقه به جای آمریکا باید به ملت خود و ملت‌های منطقه تکیه کنند

  وی خاطرنشان کرد: ما به فکر تهدید کسی نیستیم. قدرت ما و حتی قدرت نظامی ما برای تجاوز به کشوری نیست. روابط ما با همسایگان دوستانه خواهد بود. آن هایی که سخنان ناروا می‌زنند می‌فهمند که این حرف‌ها به سودشان نیست. ما 40 سال حکومت‌های مختلف را در آمریکا دیده‌ایم، یکی هم همین دولت اخیر است. دولت‌های منطقه هم به جای تکیه بر آمریکا باید به ملت خود و ملت‌های منطقه تکیه کنند، بیایید کنار هم باشیم.

  روحانی در پایان با اشاره به این که راه و مسیر ما در چارچوب مصلحت و منافع ملی ترسیم شده و آن مسیر را ادامه می‌دهیم، گفت: دستاوردهای هسته‌ای ما بیشتر می‌شود، جایگاه ایران در افکار عمومی جهان بالاتر قرار می گیرد و ملت از مشکلات عبور می‌کند. 

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف