• 1396/10/21

   9:13:55

  کاخ سفید جمعه درباره سرنوشت برجام اظهارنظر می کند

  اظهارات تخت روانچی و کمالوندی درباره تبعات خروج از برجام

  سرنوشت توافق هسته ای یک بار دیگر به نقطه جوش رسیده است؛ درست مثل دفعات پیشینی که ادامه لغو تحریم های ایران نیازمند امضای نوبه ای ترامپ بوده است؛ اما این بار حرف و حدیث ها درباره تمدید نکردن معافیت های برجام بلندتر از همیشه است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ترامپ روز جمعه آینده تصمیم خود درباره ادامه تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را اعلام می کند. بنا بر این خبر، ترامپ پیش از اعلام تصمیم خود در روز جمعه، با رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیمز متیس وزیر دفاع خود دیدار خواهد کرد. تلویزیون رژیم صهیونیستی شامگاه سه شنبه خبر داد که نخست وزیر این رژیم به سفرای اروپایی هشدار داده است که اگر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اصلاح نشود، ممکن است ترامپ این توافق را لغو کند. رسانه‌های آمریکایی هم گزارش داده‌اند که ترامپ احتمالا تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را تمدید می‌کند، اما همزمان تحریم‌های تازه‌ای علیه چند سازمان و فرد ایرانی اعمال خواهد کرد. یکی از سازمان هایی که گاردین پیشتر از تحریم آن خبر داده بود، سازمان صداوسیما بود. در عین حال، به گزارش ایلنا سی‌بی‌اس نیوز اعلام کرد یک مقام کاخ سفید گفته که احتمال دارد تصمیم‌گیری در این باره تا  اواخر هفته آینده به تعویق بیفتد.
  واکنش ایران چه خواهد بود؟
  در روزهای اخیر چند مقام دیپلمات کشورمان درباره عکس العمل ایران به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان دادند. همه این واکنش ها که به شکل مبهم است، یک نقطه مشترک دارد؛ تا وقتی در برجام خواهیم ماند که برای ما منافعی داشته باشد. این اظهارنظر را روز گذشته تخت روانچی مطرح کرد. معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در عین حال با تأکید بر این که برای بدترین حالت آمادگی داریم نه تنها در حوزه سیاسی، بلکه در زمینه اقتصادی، تصریح کرد: اگر ترامپ و آمریکا از برجام خارج شوند، عکس العمل ما به سرعت عملیاتی خواهد شد و آمریکایی ها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد. به گزارش ایرنا وی افزود: اگر آمریکا از برجام بیرون برود، در صورتی که اروپایی ها پای تعهدشان بایستند و ضررهای ما را جبران کنند، وارد فضای جدیدی می شویم. وی با اشاره به این که ایران یک سال است آمادگی های لازم را ایجاد کرده، تصریح کرد: اگر قرار است برای ماندن در برجام کسی را راضی کنند، باید ما را راضی کنند، چون ما به تعهداتمان پایبند بوده ایم.  
  تخت روانچی: آمریکا بیشتر از ما ضرر می کند
  تخت روانچی با تأکید بر این که آمریکا مطمئنا (از خروج از برجام) پشیمان خواهد شد و حتما بیشتر از ما ضرر خواهد کرد، خاطرنشان کرد: زمانی طرف های ما می گفتند ایرانی ها سخت مذاکره می کنند با این حال وقتی ما به توافقی رسیدیم، به آن پای بند هستیم و به عهدمان وفادار خواهیم بود بنابراین اگرچه ما استقبال نمی‌کنیم آمریکایی‌ها به این سمت بروند ولی اگر از این توافق خارج شوند آخر دنیا نیست و خودشان خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران چقدر با برنامه پیش رفته است. به گفته تخت روانچی تمدید نکردن تحریم های ایران به عنوان نقض فاحش برجام است و با خروج از این توافق، دیگر آمریکا در برجام نقشی ندارد که صحبتی از قطعنامه های شورای امنیت بکند.
  کمالوندی: در همان روز یا روزهای نخست پس از آن، نخستین اقدام متقابل را انجام می دهیم
  همزمان کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم هشدار داد: اگر تمدید تعلیق تحریم ها در موعد مقرر امضا نشود بلافاصله در همان روز یا روزهای نخست پس از آن، نخستین اقدام متقابل را انجام می دهیم که البته درباره نوع همکاری هایی که کاهش خواهیم داد بعداً توضیح بیشتری می دهیم گرچه ما به تعهدات پادمانی که مربوط به پیش از برجام است پایبند بوده و خواهیم بود. بهروز کمالوندی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: اخبار متناقضی درباره امضا شدن یا نشدن تمدید تعلیق تحریم ها از جانب رئیس جمهور آمریکا منتشر می شود که هر یک از این دو حالت تأثیرات متفاوتی دارد، اما اگر تمدید نشود نقض برجام است و جمهوری اسلامی ایران طبعاً اقدامات لازم را انجام خواهد داد. کمالوندی در عین حال گفت: این آمادگی وجود دارد که سرعت فعالیت‌های هسته‌ای را در حوزه‌های مختلف به ویژه غنی سازی به چند برابر بیش از دوره قبل از برجام افزایش دهیم. 3 روز پیش هم کمال خرازی رئیس شورای روابط خارجی با بیان این که در این باره باید دید اروپایی‌ها چطور با سیاست ترامپ برخورد می‌کنند، گفت: اگر اروپایی‌ها استقلال خود را حفظ و در برابر تحریم‌ها و تصمیم آمریکا مقاومت کنند، شرایط به یک نحوی است و اگر اروپایی‌ها بخواهند تحت فشار آمریکا در چارچوب سیاست‌های آن حرکت کنند، شرایط به گونه دیگری خواهد بود. کمالوندی با اشاره به هشدار تلفنی دو روز پیش صالحی به مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اگر آمریکایی ها تعهداتشان را انجام ندهند نباید انتظار داشته باشند که ایران به همکاری هایی که در دو سال اخیر پس از برجام با آژانس داشته است ادامه بدهد. به گفته کمالوندی در این تماس آمانو بر ادامه همکاری های ایران با آمریکا تاکید کرده است که البته صالحی ادامه همکاری ها را مستلزم پایبندی همه طرف ها به تعهداتشان دانست.
  هشدار کورکر به ترامپ درباره خروج از برجام
  از سویی دیگر هشدار های بین المللی هم به آمریکا در حال تشدید است. کورکر رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا درباره خروج این کشور از توافق هسته‌ای ایران هشدار داد و گفت: در زمینه اصلاح برجام با دیگر نمایندگان کنگره و مقامات اروپایی پیشرفت هایی حاصل شده است اما تکمیل آن هنوز نیازمند زمان است. مونیز وزیر پیشین انرژی آمریکا می‌گوید اگر آمریکا از برجام خارج شود، واشنگتن دیگر نمی‌تواند همانند قبل ائتلافی بین‌المللی علیه ایران ایجاد کند. هاپتون سفیر انگلیس در تهران نیز روز گذشته گفت: انگلستان به‌شدت در حال رایزنی برای حفظ برجام بوده و لندن به این توافق پایبند است. وی تصریح کرد: امیدواریم رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم درستی بگیرد زیرا انگلستان برای حفظ برجام به سختی کار می‌کند. سفیر سوئد در تهران با بیان این که اروپا و سوئد از اجرای برجام حمایت و همواره اعلام کرده‌اند که ایران به تعهداتش پایبند بوده، گفت: آمریکایی‌ها در صورت تمدید نکردن تعلیق تحریم‌های ایران، خطای بزرگی مرتکب می‌شوند. سفیر ایتالیا در تهران هم موضع مشابهی گرفت.

   

     خبر مرتبط
  ظریف: خود ترامپ هم نمی داند می خواهد با برجام  چه کند!

  وزیر خارجه کشورمان که دیروز سفر برجامی اش به اروپا را از مسکو شروع کرد، در پاسخ به این که آیا این احتمال وجود دارد که با توجه به دعوت موگرینی برای سفر به بروکسل، آن ها از تصمیم ترامپ درباره برجام آگاهی داشته باشند، با خنده گفت: من بعید می‌دانم که خود آقای ترامپ هم اطلاع داشته باشد که می‌خواهد چه کند. به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در بدو ورود به مسکو درباره پیش‌بینی‌اش از تصمیم ترامپ درباره برجام گفت که "بعید می‌دانم خود آقای ترامپ هم هنوز اطلاع داشته باشد که می خواهد با برجام چه کار کند!" وزیر خارجه کشورمان افزود: حتما اروپایی‌ها هم هنوز اطلاع ندارند که چه تصمیمی آمریکایی‌ها خواهند گرفت. وی با اشاره به این که برای بیست و یکمین بار است که در زمان وزارت خارجه به مسکو می رود تأکید کرد در دیدار با همتای روسی  اش «در خصوص برجام به خصوص سیاست‌های مخرب آمریکا» گفت‌وگو می کند. این دیدار روز گذشته انجام شد. وی با اشاره به جلسه اخیر شورای امنیت که به اصرار آمریکا برگزار شده بود گفت: این جلسه با توجه به فشارهای آمریکا تشکیل شد ولی خود آمریکایی‌ها در آن جلسه منزوی شدند و تقریبا همه کشورهایی که در آن جلسه صحبت کردند بر برجام و ضرورت اجرای آن تاکید کردند و این نشان‌دهنده اجماع در این زمینه در جامعه جهانی است و به نظر ما باید این اجماع تبدیل به اقدام شود. ظریف با تاکید بر این‌که آمریکایی‌ها باید متوجه این اجماع جهانی شوند و سیاست خود را اصلاح کنند، تاکید کرد: اگر جامعه جهانی تمایل دارد برجام ادامه پیدا کند باید در برابر هر اقدام خلاف برجام ایالات متحده آمریکا ایستادگی کند. دیروز همچنین لاوروف در دیدار ظریف تأکید کرد که روسیه با آژانس درباره پایبندی ایران به برجام هم‌نظر است. وزیر خارجه کشورمان امروز در بلژیک با وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس آخرین تحولات مربوط به برجام را بررسی می کند.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف