• 1396/10/21

   9:9:15

  شیخ :مجمع نمایندگان تهران از بازداشتگاه اوین بازدید می کنند

   رئیس جمهور در نشست هیئت دولت به وزیر کشور مأموریت داد ظرف یک هفته با هماهنگی شوراهای تأمین، گزارشی از حوادث اخیر و افرادی که بر اثر این حوادث دستگیر، مصدوم یا احیاناً کشته شده‌اند، به وی ارائه کند.در همین حال وزیر علوم، نیز با بیان این که در کل کشور نزدیک به 130 دانشجو در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند ، افزود: بنا به دستور رئیس‌جمهور دانشجویانی که در بازداشت به سر می برند، در روزهای آینده آزاد خواهند شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام روحانی در جلسه روز گذشته هیئت دولت، به وزیر کشور مأموریت داد ظرف یک هفته با هماهنگی شوراهای تأمین، گزارش دقیقی از حوادث اخیر و افرادی که بر اثر این حوادث دستگیر، مصدوم یا احیاناً کشته شده‌اند، به تفکیک و بیان دقیق علت و چگونگی هر بخش به وی ارائه کند.

  وزیر علوم: هم اکنون 15 تا 20 دانشجو در بازداشت به سر می برند

  در همین حال  وزیر علوم درحاشیه جلسه هیئت دولت گفت : براساس صحبت‌هایی که با وزیران اطلاعات و کشور داشته‌ایم و بنا به دستور رئیس‌جمهور دانشجویانی که تاکنون در بازداشت به سر می برند، در روزهای آینده آزاد خواهند شد. منصورغلامی با تاکید بر این که درخواست وزارت علوم آزادی دانشجویان بازداشتی در اولین فرصت ممکن است، به تعداد این دانشجویان اشاره کرد و گفت: براساس آماری که به من ارائه شده است در مجموع در جریان اعتراضات اخیر در کل کشور تعداد 130 دانشجو بازداشت شده‌اند و براساس همین آمار هم اکنون تنها 15 تا 20 نفر هنوز در بازداشت به سر می برند. او با بیان این که وزیر اطلاعات قول داده است که دانشجویان بازداشتی تا قبل از شروع امتحانات پایان ترم آزاد شوند، درباره احتمال ستاره‌دار شدن این دانشجویان تاکید کرد: هم اکنون موضوعی به نام ستاره دار شدن دانشجویان مطرح نیست. همچنین اگر برای فردی شواهد و مدارک ارتکاب جرم وجود نداشته باشد، هیچ پرونده ای برای او تشکیل نخواهد شد. در همین زمینه تاکید رئیس‌جمهوری نیز بر این است که صرف بازداشت برای کسی ملزم به تشکیل پرونده قضایی نشود. 

  فرمانداری دزفول: محسن عادلی در بیمارستان جان باخته است

  معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری دزفول مرگ «محسن عادلی » مصدوم آشوب دهم دی دزفول در بازداشتگاه را تکذیب کرد و گفت: هیچ فردی در حوادث اخیر در بازداشتگاه دزفول فوت نکرده است. برخی شبکه های معاند خارجی در روزهای گذشته در اخباری دروغ مدعی شدند نوجوانی به نام «محسن عادلی» که در جریان تجمع اعتراض آمیز دهم دی در دزفول بازداشت شده بود در بازداشتگاه جان باخته است. به گزارش ایرنا شهر دزفول در نهم و دهم دی شاهد تجمع افراد هنجار شکنی بود که به اموال عمومی خسارت زدند. در جریان این نا آرامی ها که تا پاسی از شب ادامه داشت، نوجوانی به نام «محسن عادلی » از اهالی کوی مدرس دزفول از ناحیه سر به شدت مصدوم شده بود که به بیمارستان منتقل شد اما تلاش برای نجات جان وی به دلیل شدت مصدومیت موثر واقع نشد و جان باخت. امیر عیسی زاده دیروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تکذیب اخبار منتشر شده از سوی رسانه های معاند خارجی مبنی بر «مرگ محسن عادلی در بازداشتگاه دزفول » اظهار کرد: جوان مذکور در جریان نا آرامی های دهم دی در کوی مدرس دزفول مصدوم شد و در بیمارستان جان باخت.

  عارف خبر داد: درخواست نمایندگان تهران برای بازدید از بازداشتگاه اوین 

  از سوی دیگر  محمدرضا عارف رئیس مجمع نمایندگان استان تهران هم ضمن تشریح نشست این مجمع با مسئولان اطلاعات استان، با بیان این که کارگروهی را تشکیل داده بودیم تا در فاز اول پیگیر وضعیت دانش آموزان و دانشجویان بازداشت‌شده باشد، یادآور شد: گزارش‌هایی که درباره دانش‌آموزان داریم، جز یکی دو مورد که در بازداشت هستند، تقریبا مسئله‌ای باقی نمانده و بقیه آزاد شده‌اند. محمد رضا عارف تصریح کرد: تقاضای نمایندگان عضو مجمع ۳۵ نفره استان تهران این بود که بازدیدی از بازداشتگاه اوین داشته باشند تا گزارشی در این زمینه به مردم ارائه شود.

  شیخ: هرگونه اطلاعی درباره بازداشتی ها در اختیار مجمع نمایندگان قرار می گیرد

  در همین حال محمد شیخ عضو مجمع نمایندگان تهران در گفت وگو با خراسان با اعلام این که با موافقت مسئولان اطلاعات استان به زودی از بازداشتگاه اوین بازدید خواهیم کرد گفت: منتظر انجام مقدمات این بازدید هستیم. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره تعداد بازداشتی ها در تهران گفت: اغلب بازداشتی هایی که اتهام حاد و جدی  نداشتند آزاد شدند و تعدادی هنوز در بازداشت هستند که مجمع خواست با آن ها ملاقات داشته باشد. وی در این باره که فهرست افراد بازداشتی اعلام شده است گفت: بله اعلام شده است و اگر بخواهیم اسامی و هر گونه اطلاع خاص درباره بازداشتی ها در اختیار مجمع قرار می گیرد منتهی مهم آزادی و تعیین تکلیف آن هاست. محمد شیخ اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر امکان دیدار با بازداشت شدگان فراهم شود. وی هدف از این بازدید را بررسی شرایط بازداشتی ها و نحوه برخورد با آن ها از سوی نیروهای انتظامی اعلام کرد.

  بیرانوندی: برخورد نیروهای ضابط بسیار محترمانه بوده است

  از سوی دیگر محمد بیرانوندی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس گفت :براساس پیگیری‌هایی که انجام دادم و اظهارات بسیاری از بازداشت‌شدگان، برخورد نیروهای ضابط اعم از اطلاعات و سپاه بسیار محترمانه بوده و نشنیده‌ام که در باره بازداشتی‌های اخیر برخورد شدید و ضرب‌ و شتمی وجود داشته باشد.محمد بیرانوندی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر افزود: کسانی که هنوز آزاد نشده‌اند در حوزه نیروی انتظامی نیستند و ممکن است از سوی نهادهای دیگر بازداشت شده باشند.

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف