• 1396/10/20

   10:45:34

  سید حسن خمینی:دوست و دشمن اذعان داشتند که وجود هاشمی لنگر امید است

  امراسم اولین سالگرد رحلت آیت ا... هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت دیروز در حالی در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار شد که اکثر سخنرانان این مراسم در زمان بیان خاطرات خود از آیت ا... هاشمی رفسنجانی احساساتی شدند  و حتی برخی از آن‌ها گریستند.البته این مراسم خالی از حاشیه نیز نبود؛ از حضور نیافتن رئیس جمهور گرفته تا بغض سیدحسن و البته اظهارات محمد هاشمی و اسحاق جهانگیری.  به گزارش خراسان اسحاق جهانگیری به عنوان سخنران اصلی این کنگره گفت: اگر بخواهیم ‌از پنج روحانی، سیاستمدار و مدیر برجسته نام ببریم، حتما آیت‌ا... هاشمی برجسته‌ترین است. وی خاطرنشان کرد: در دوران ریاست جمهوری ایشان بهترین روابط را با کشورهای عربی داشتیم که با تدبیر ایشان بود.معاون اول رئیس جمهور با تاکید براین که هاشمی خود را همواره در معرض رای مردم قرار می‌داد اظهارکرد: وی در انتخابات سال ۹۲ به صحنه آمد ولی ناباورانه ردصلاحیت شد. فکر می‌کردند با رد صلاحیت، او صحنه را ترک می‌کند ولی او قهر و عافیت‌طلبی نکرد.وی با بیان این که آیت‌ا... هاشمی از هیچ تهمتی هراس نداشت و شجاعانه وارد میدان می شد افزود: وقتی اصلاح‌طلبان فکر می‌کردند برای حذف رقیب، هاشمی مانع است، با آن مخالفت کردند. آیت ا... هاشمی بعد از ۸۸ نیز مانع حذف اصلاح‌طلبان شد و ایستاد. بعد از ۸۸ با ایشان صحبت ‌کردم. ایشان گفت می‌خواهند جریان قوی از انقلاب را حذف کنند اما من ایستادم و نمی‌گذارم.از حاشیه های سخنان جهانگیری این بود که او در بخشی از آن مدعی شد: قرار بود درباره اعتراضات اخیر از طریق رسانه ملی با مردم سخن بگویم اما اجازه ندادند و صداوسیما بهانه‌های فنی را مطرح کرد. به گزارش ایسنا، مدیرشبکه یک سیما در واکنش به این سخنان معاون اول رئیس جمهور گفت: شنبه شب برنامه «نگاه یک» به درخواست جناب آقای جهانگیری به وی اختصاص پیدا کرد، اما در آخرین ساعات معاون اول رئیس جمهور در برنامه حضور پیدا نکرد و ما مجبور شدیم «نگاه یک» این هفته را از جدول پخش حذف کنیم.

  سید حسن خمینی: امروز رهبر انقلاب یکی از کانون‌های امید هستند

  در ادامه حجت الاسلام سید حسن خمینی نوه امام راحل طی سخنانی با اشاره به این که یکی از توفیقات من در سال های اخیراین بودکه هرهفته چند ساعتی آن مرحوم را زیارت می کردم اظهارکرد: از انتخابات سال تلخ 84 تا انتخابات آخر خبرگان، بخش قابل توجهی را نزد وی بودم و در فضاهای مختلف که پیش می‌آمد حضور و درس آموزی او نکات زیادی به ذهن من می‌آورد.وی با اشاره به صفت امیدوار بودن مرحوم  هاشمی، گفت: من مرحوم هاشمی را دو جا مضطرب دیدم ، یکی از لحظات تلخ ناراحتی او در خرداد 84 بود و این اضطراب هم چند دقیقه بیشتر طول نکشید. حسن خمینی با بیان این که عامل امید هاشمی اعتماد به فهم مردم بود افزود: هاشمی به فهم عامه اطمینان داشت که نمی‌توان مردم را گول زد. دوست و دشمن اذعان داشتند که وجود هاشمی لنگر امید است و برای مردم امیدساز بود. مردم احساس می‌کردند در مواقع خطر کسی هست که مشکلات را رفع کند. نوه امام راحل خاطرنشان کرد: امروز رهبر انقلاب یکی از کانون‌های امید هستند و ما همواره باید مراقبت کنیم امید از دل‌های ما نرود. 

     خبر مرتبط

  باهنر: اصلاح طلبان تند رو و احمدی نژاد بیشترین تخریب ها را علیه هاشمی انجام دادند

  هادی محمدی – محمدرضا باهنر نایب رئیس سابق مجلس که 28 سال سابقه نمایندگی در خانه ملت دارد و این روزها نیز مشاور علی لاریجانی است، سابقه‌ای طولانی در آشنایی با مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی دارد، سابقه ای که هم استانی بودن آن ها نیز آن را پررنگ تر کرده است.  باهنر در گفت و گو با خراسان درباره نقاط مثبت و منفی زندگی سیاسی مرحوم هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: از زمانی که شورای انقلاب و بحث های دولت و تدوین قانون اساسی شکل گرفت،  آقای هاشمی را رئیس ستاد اداره حکومت می دانم، اگر امام فرمانده بودند آقای هاشمی رئیس ستاد بود. هاشمی تنها شخصیتی بود که بعد از انقلاب هم رئیس مجلس، هم فرمانده جنگ، هم امام جمعه موقت تهران، هم رئیس جمهور و هم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد و در تمام این مدیریت ها خوش درخشید و خوب کار کرد. باهنر افزود: البته به آدم های بزرگ ظلم هم زیاد می شود و آقای هاشمی هم چنین بود. اولین ظلم ها در حق ایشان از سوی  هنجارشکنان تند دوره اصلاحات صورت گرفت که هر چه مشکل در مملکت بود را گردن هاشمی انداختند تا جایی که در مجلس ششم با این که رای آورده بود ، آن‌قدر فشار آوردند که انصراف داد. بعد آقای هاشمی یک مقدار چهره اش بازسازی شد  زیرا زمانی مردم ذهنیت خوبی درباره ایشان نداشتند و برخی مسائل را به خانواده ایشان منتسب می کردند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که آقای هاشمی برخی مواقع حمایت های بی مورد از اعضای خانواده می کرد اظهار کرد: در دولت های نهم و دهم هم احمدی نژاد داستان فرشته و دیو را میان خودش و هاشمی تشدید کرد .

   

     حاشیه نگاری های خراسان 

   

   

  *حضور نیافتن رئیس جمهور در این مراسم که پیشتر به عنوان سخنران اعلام شده بود، گلایه برخی از اعضای خانواده  مرحوم هاشمی را برانگیخت .فاطمه هاشمی روز گذشته در همین زمینه گفت: «هاشمی مظلوم بود و مظلومیت او در آینده هم ادامه خواهد داشت. حضور نیافتن رئیس جمهور در این مراسم دلیلی بر مظلومیت ایشان است.» محمّد هاشمی برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز   با اشاره به دعوت از روحانی برای حضور در این کنگره اظهار کرد: «حضور روحانی در این مراسم قولی بود که به ما داده بودند اما سه روز قبل از دفتر ایشان اعلام شد که حضور پیدا نمی کنند.» در حالی که قرار بود حسن روحانی رئیس جمهور در این مراسم سخنرانی کند، به نوشتن توئیتی اکتفا کرد. روحانی در این توئیت با قرار دادن عکسی از آیت ا... هاشمی  نوشت: «او معیار و عیار سیاست‌ورزی و سیاست مداری بود؛ به کشورش عشق می‌ورزید و آرزویش تبیین اسلام واقعی و سربلندی ایران بود. نامش بلند و یادش گرامی.» 

  * درمیانه برنامه پیام ویدئویی آیت ا... جوادی آملی درباره مرحوم هاشمی و چند کلیپ پخش شد. دریکی از کلیپ ها، تصاویر وداع آخرمردم با مرحوم همراه با غزل خوانی استاد شجریان با مضمون شعر"دایما یکسان نباشد حال دوران غم مخور" پخش شد.

  * آیت‌ا... جوادی آملی از مراجع عظام تقلید در بخشی از پیام خود به نخستین کنگره بزرگداشت مرحوم هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: هسته مرکزی اعتدال، خوی و خلق آیت‌ا... هاشمی بود... اگر ما بخواهیم رابطه آیت‌ا... هاشمی و امام رضوان‌ا... تعالی علیه را به خوبی بررسی کنیم رابطه بعضی از صحابه پیغمبر با رسول ا... را باید به درستی ارزیابی کنیم.

  * مراسم با حضور مدعوان و اعضای خانواده مرحوم هاشمی در سالن اجلاس سران اسلامی در ساعت 9 صبح رسمیت یافت اما به دلیل ازدحام مهمانان در محوطه بیرونی سالن اجلاس و کندی هماهنگی ها برای ورود و ملاحظات امنیتی با تاخیر نیم ساعته آغاز شد.

   *در قسمت ورودی در اصلی سالن اجلاس محسن هاشمی به همراه مهدی فرزند دیگر مرحوم هاشمی ایستاده بودند و به مهمانان خوش آمد می گفتند. یاسر هاشمی هم در داخل سالن از مهمانان استقبال می کرد. فائزه و فاطمه  دختران آن مرحوم نیز درقسمت ورودی خانم ها حضور داشتند و به بانوان خوش آمد می گفتند.

  * برخی دختران جوان و تعدادی از خبرنگاران خانم پس از احوال پرسی با فائزه هاشمی با او عکس سلفی می گرفتند و این رفتار به دفعات تکرار می شد.

  * سخنرانی محمد هاشمی برادر مرحوم هاشمی درباره برادرش با بغض و گریه همراه بود، درادامه فاطمه هاشمی نیز هنگام خواندن دل نوشته خود گریست.

  * اسحاق جهانگیری زمانی که  درسخنرانی خود به برهه ای اشاره کرد که مرحوم هاشمی دربرابر جریانی که می خواست "اصلاحات" را از صحنه سیاسی خارج کند ایستاد، با کلام بغض آلود سخن را دنبال می کرد. پس از آن حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی استاد اخلاق هنگام نقل خاطره ای از گذشته های دور خود و مرحوم هاشمی گریست.

  *در اواسط بخش صبحگاهی درحالی که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته ای درحال سخنرانی بود، سیدحسن خمینی وارد سالن اجلاس شد. استقبال از وی به حدی بود که سخنرانی صالحی لحظاتی متوقف شد.

  * هنگامی که معاون اول رئیس جمهور از تلاش دولت برای مقابله با مشکلات مردم سخن به میان آورد، با فریاد بلند "تکبیر" یک نفر درمیان مهمانان، جمعیت حاضر اقامه تکبیر کردند.

  * روی سن سالن اجلاس از ابتدای برنامه تا انتهای آن یک نقاش در حال کشیدن نقاشی از چهره مرحوم هاشمی با تکنیک مداد بود.

  * سید حسن خمینی به عنوان آخرین سخنران بخش نخست کنگره با بیان این که طی سال های اخیر توفیق داشتم حداقل هفته ای یک بار آقای هاشمی را زیارت کنم، درحالی که بغض مانع بیانش شده بود، برای تسلط بر سخن و شادی روح مرحوم هاشمی  از جمعیت حاضر درخواست کرد صلوات و فاتحه قرائت کنند.

   

  منبع: خراسان

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

نظر شما در مورد این مطلب


CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
انصراف